Нелоялен конкурент се опитва да ни изхвърли от бизнеса. Така концесионерът на парк „Ропотамо” „Венис Марина” коментира информацията, че в река Ропотамо има мъртва риба, която се е появила заради дейността на фирмата.
От „Венис Марина” уточняват, че след проверка на РИОСВ – Бургас, РЗИ – Бургас, ИАРА и „Басейнова дирекция” е установено, че намерената мъртва риба край реката всъщност е умишлено хвърлена във водата и то в замразено състояние.
Ето и какво е показала инспекцията на компетентните органи и какви са изводите от нея според „Венис Марина”:
- откритите мъртви риби са чернокоп и таранка – нито един от тези видове не вирее в река Ропотамо. Чернокопът е морска риба, а таранката – язовирна.
- по това време на годината дори и в морето няма чернокоп. В момента този вид риба е нараснал до лефер и навлиза в размножителен период. Малките рибки на лефера ще станат чернокоп през есента, когато всъщност е и сезона за улов.
- обявените за отровени риби са открити единствено и само в района на моста, който се намира на приблизително на 7 км от устието на река Ропотамо. Никъде другаде по цялото течение на реката не са открити мъртви риби.
- инспекторите от ИАРА са открили мъртви риби не само във водата край моста, но и на брега!? Факт, който има само едно логично обяснение. Ако приемем, че чернокопа и таранките не са изскочили сами на брега, то обяснението е, че хората, които са изхвърлили умишлено рибата в реката, са разсипали част от нея по крайбрежието.
- мъртвите таранки са със странно червени перки – според ихтиолозите това е доказателство, че рибата е умъртвена вследствие на т.нар. “запарване”. Тоест била е уловена и поставена например в полиетиленов плик или друг съд. Симптомите при отравяне във водата са съвършено различни.
- всички видове риба, които виреят в река Ропотамо са живи.
- няма ни най-малка вероятност реката да е замърсена от ремонт на лодки, тъй като такъв никога не е извършван в резервата. В момента действително плавателните съдове се ремонтират, но това става в Приморско, където лодките са изтеглени. Ще посочим само най-очевадната причина. За ремонт на плавателни съдове са необходими специализирана платформа, инструменти и техника, каквито в резерват Ропотамо няма и не може да има.
Концесионерът на резервата се оплаква, че това е трета поред атака срещу него и неговата дейност. В декларация до медиите "Венис Марина", която придоби скандална слава покрай журналистическо разследване за извършване на незаконна строителна дейност в "Ропотамо", заявява, че опетняването на името ѝ е започнало именно от този случай. Компанията все още не приема, че е извършила незаконна дейност с ремонта на дървено заведение до атракциона с лодки по реката, макар че заради това вече ѝ беше наложена глоба.
Коментари