Субсидията de minimis, която беше отпусната, доказа, че около 960, близо 1000 души засаждат картофи в България, а до сега по национална статистика ги водехме около 600 души, които се занимават с този вид дейност.
Това каза в интервю за агенция „Фокус” Венцислав Каймаканов, председател на Националната асоциация на картофопроизводителите.
„Това е много скъп зеленчук за отглеждане и затова не всеки може да си позволи да отглежда картофи. За домашни нужди става, но в по-големи количества почти е невъзможно сега да започне човек да се занимава с отглеждане на картофи”, смята Каймаканов.
„Ракът е една от най-опасните болести по картофите, които лишават доста от площите от засаждане минимум за 5-годишен период. Това е опасно заболяване, но за съжаление вече го имаме. То по начало идва със семената. Битката е безмилостно жестока и с него”, каза Каймаканов.
„Ние почти нямаме наши семена. В нашите семенни стопанства семената, които се подготвят, са в много малки количества, даже и в качествено отношение отстъпваме на семената, които идват от чужбина, така че на този етап се молим семената, които влизат, да бъдат изследвани. Винаги съм молил моите колеги, които закупуват семена, да бъдат давани на службите, за да бъдат изследвани, за да може още в самото начало да бъдат засечени опасните заболявания”, обясни Венцислав Каймаканов.
„За тази зима за стопаните няма да има какво да оставят в складовете. Количествата са доста по-малки. Ще ги посъветвам да съхраняват продукцията, както обикновено, в специални складове, които нямат складове, дълбоко, в охладени помещения. Това е стока, която изисква доста условия, плюсови хладилници. Особено за тази, която ще зимува по-дълго и особено за семената изискванията са доста и се искат доста вложения във финансово отношение, за да може да бъде подготвен един такъв склад”, каза още Венцислав Каймаканов.
„Най-много картофи се отглеждат в регионите на Самоков, Смолян, Гоце Делчев. В Пернишка община се отглеждат също доста картофи. Това са основните. Когато вече тютюнът беше изваден от засяване, се опитваме и в останалите места като Видинско, Ловешко, в Айтос надолу да бъдат отглеждани, но основно остават Смолян и Самоков”, посочи той.
Коментари