Нов материал, който позволява с помощта на електричество бързо да се променя цветът на стъклото създадоха учени от университета "Лудвиг-Максимилиан", Германия, предаде БНР.
Създателите на стъклото-хамелеон смятат, че разработката им може да намери редица приложения - от остъклените фасади на сгради до автомобилната индустрия, както и във всекидневието.
Изобретението е базирано върху електрохромен материал. Под въздействието на електричество той променя свойствата си на поглъщане, а заедно с това и цвета на цялата стъклена повърхност.
Специалистите са успели да снижат нужната консумация на ток. За целта те са използвали ковалентни органични рамки (COF), които са съставени от синтетични органични градивни елементи. В специална комбинация те образуват кристални и нанопорести мрежи, които приемат електрически заряд. Благодарение на тях дори малко количество напрежение вече е достатъчно, за да се промени цветът на стъклената повърхност.
Учените отбелязват, че първоначалната промяна на цвета настъпва за 0,38 секунди, докато възвръщането до оригиналния цвят отнема 0,2 секунди.
Коментари