Учени синтезираха микроби, които превръщат въглеродния диоксид в алкохол


Учени синтезираха микроби, които превръщат въглеродния диоксид в алкохол
Снимка: Getty Images/Guliver

6464

Биотехнолози са синтезирали нов щам на клостридиум бактерии, които могат да абсорбират въглероден диоксид и да го превръщат в чист ацетон и алкохол-изопропанол. Статията, в която е описана работата, е публикувана в научното списание Nature Biotechnology. Доклад: Въглеродните емисии на богатите страни застрашително растат

"Много промишлени химикали сега се произвеждат от изкопаеми органични вещества, но те могат да се произвеждат и чрез ферментация. Демонстрирахме прост начин за производство на ацетон и изопропанол от промишлени отработени газове, както и на смес от въглероден оксид и водород", пишат изследователите, предаде БГНЕС.

Биотехнолози, ръководени от професор Майкъл Джуит от Северозападния университет в Еванстън (САЩ), са синтезирали нова разновидност на микроби, способни да извличат въглероден диоксид от околната среда и да го превръщат в ацетон и изопропанол. И двете вещества, наред с други неща, се използват в промишлеността за производство на разтворители и антисептици. Като основа за създаването на такива микроби учените използват чревната бактерия Clostridium autoethanogenum, която е способна да превръща въглеродния оксид в етилов алкохол.

Тази особеност привлича вниманието на учените, разработващи технологии за обезвреждане на промишлени отпадъци. Джуит и колегите му предполагат, че геномът на този вид клостридиум може да бъде модифициран така, че да абсорбира не само въглероден оксид, но и въглероден диоксид и да ги превръща в различни сложни органични вещества, без да се нуждае от приток на енергия и хранителни вещества отвън.

За тази цел учените са анализирали всички известни бактериални ензими и са създали своеобразен "конвейер", който ефективно преобразува молекулите на CO2, въглеродния оксид и водорода в две органични вещества - ацетон и изопропанол. След като тествали тази верига от ензими, учените вмъкнали свързаните с тях гени в ДНК на клостридиите.

Джуит и колегите му тествали работата на тези бактерии с помощта на биореактор, който свързали с изпускателната тръба на американски стоманодобивен завод. Последвалите наблюдения показали, че бактериите в продължение на повече от три седмици активно абсорбират въглероден оксид и въглероден диоксид и ги превръщат в ацетон и алкохол. Емисиите от въглероден диоксид пак са на нивата отпреди пандемията

Изследователите твърдят, че създадените от тях микроби са няколкостотин пъти по-ефективни и продуктивни от други щамове бактерии. Това ще позволи в близко бъдеще те да бъдат използвани за фиксиране на промишлени отработени газове и за производство на екологично чисти ацетон и изопропанол, заключават биотехнолозите.

 

Още от Иновации и наука


Помогнете на новините да достигнат до вас!


Радваме се, че си с нас тук и сега!

Посещавайки Expert.bg, ти подкрепяш свободата на словото.

Независимата журналистика има нужда от твоята помощ.

Всяко дарение ще бъде предназначено за неуморния екип на Expert.bg.

Банкова сметка

Име на получател: Уебграунд Груп АД

IBAN: BG16UBBS80021036497350

BIC: UBBSBGSF

Основание: Дарение за Expert.bg

Sportlive.bg
Реклама

Валути

BNB Logo
  • EUR
    1
    1.955
  • USD
    1
    1.85176
  • GBP
    1
    2.34568
  • JPY
    100
    1.18953
виж всички
Реклама

Най-четени новини


виж всички