Южнокорейски изследователски екип разработи материал за екрани на електронни устройства, който може да се възстановя след повреди. Тайната на "заздравяването" се крие в микрокапсулите с ленено масло, включени в безцветния полиимид. Те се разбиват при определено механично въздействие и веществото премахва локалните повърхностни увреждания при стайна температура.
Ето подробности за разработката, представени от RT.com:
Съвместен изследователски екип от Корейския институт за наука и технологии (KIST) и университета Йонсей създаде модифициран полиимиден материал със способността да се самолекува.
Изследователите си поставят за задача да разрешат проблема с крехките, често повреждащи се екрани на електронните устройства. Разработката на учените е подобрен безцветен полимер, в чийто състав влизат микрокапсули, пълни с ленено масло и също силикон. Полученият модифициран полиимид има способността да се възстановява самостоятелно след напукване, драскотини и други повреди.
„Успяхме да разработим самолекуващ се, безцветен полиимид, който да се справи радикално с физическите свойства и трайността на повредените полимерни материали и представихме области за приложение на този материал, например за създаване на гъвкави дисплеи и електронно оборудване“, каза екипът от разработчиците, цитиран от RT.
Полиимидният изходен материал има изключителни механични, електрически и химични свойства. Той е прозрачен като стъкло, има висока якост на опън, не се надрасква или поврежда дори след стотици хиляди прегъвания.
Тайната на самолечението е добавянето на ленено масло, което често се използва при рисуване. Ако такъв материал е повреден, микрокапсулите с масло се разбиват, след което то запълва и "лекува" нужния участък. При това, маслото се втвърдява при стайна температура, което отличава корейската разработка от повечето самовъзстановяващи се покрития, при които уврежданията се поправят само със силно нагряване.
Коментари