Китайски учени създадоха прототип на квантовия компютър Jiuzhang, който се справи със стандартния алгоритъм за тестване 10 милиарда пъти по-бързо от Sycamore - 53-кубитов прототип на квантовия компютър на компанията Google. По този начин, както физиците потвърдиха, това устройство може да решава проблеми, недостъпни за класическите компютри, тоест постигнало е „квантово превъзходство“. За това съобщи Синхуа с позоваване на статия в научното списание "Science", предаде БГНЕС.
Квантовите компютри са изчислителни устройства, които използват принципите на квантовата механика в своята работа. За разлика от конвенционалните компютри, които са съставени от битове - единици информация, които съдържат или 1, или 0, квантовите компютри са изградени от кубити - клетки на паметта и примитивни изчислителни модули, които съхраняват едновременно и нула, и единица.
Учените все още не са създали пълноценни квантови компютри. Сега съществуват само техни прототипи - например през 2017 г. физикът от Харвардския университет Михаил Лукин говори за създаването на 51-кубитов прототип, а Google през 2019 г. за 53-кубитов прототип, наречен Sycamore. В новата статия китайските физици, водени от Цзян-Вей Пан от Университета за наука и технологии в Китай, говорят за подобен успех.
Изчислителните способности на компютъра, който те нарекоха Jiuzhang, бяха тествани от учени с помощта на специален GBS алгоритъм. Jiuzhang се е справил с него 100 трилиона пъти по-бързо от най-мощния съществуващ суперкомпютър. Освен това разработчиците заявиха, че изчислителната мощност на тяхното устройство е 10 милиарда пъти по-голяма от Sycamore.
Учените твърдят, че възможностите на тяхната разработка могат да бъдат приложени в области като машинното обучение и квантовата химия.
Коментари