Очаква се първият полски завод за електрически автомобили да започне производство до 2024 г. в регион, който сега разчита основно на добива на въглища, съобщи производителят на автомобили „ElectroMobility Poland“ (EMP), предаде БГНЕС.
Изоставайки от по-малките си съседи в ЕС Чехия и Словакия при производството на електрически превозни средства, Полша представи свои собствени прототипи на SUV и хечбек по-рано тази година под мотото на марката Izera. На среща с местните служители там президентът на EMP Пьотр Заремба каза, че централата ще бъде построена в Явожно, минен град в южния въглищен басейн на Силезия.
Тъй като производството ще започне след три години, с цел от 200 000 превозни средства годишно, в завода се очаква да работят около 3 000 души, а допълнителни 12 000 работни места ще бъдат създадени за доставчици и подизпълнители. Стойността на инвестицията в новия завод не е официално обявена, но прогнозите я определят на около 2 милиарда злоти (450 милиона евро), а пускането на марката Izera може да струва до 5 милиарда злоти.
Министърът на климата и околната среда Михал Куртика, ключова фигура в плана на Полша за преход от въглища, заяви пред местните медии, че инвестицията е "важен елемент в създаването на постоянни работни места" в региона, тъй като се отдалечава от въглищата.
Понастоящем Полша разчита на въглища за около 80% от електроенергията си, а в сектора работят около 80 000 души, но страната планира да премахне въглищните си мини до 2049 г. Този ход поставя Полша в близост до постигането на климатичната цел на Европейския съюз за нетни нулеви емисии на въглерод до 2050 г., нещо, което Варшава преди това отхвърляше, твърдейки, че й е необходимо повече време за прехода.
Полското популистко правителство "Право и справедливост" (PiS) обеща да създаде нови работни места в регионите с въглища, след като мините бъдат премахнати. Миньорите и техните семейства все още са мощен електорат в страната с 38 милиона души население.
Стартирала през 2016 г., EMP е създадена от четири полски държавни енергийни компании - PGE, Energa, Enea и Tauron Polska, като част от стъпките за преход от изкопаеми горива, предаде АФП, цитирана от БГНЕС.
Коментари