София и Габрово са областите с най-силна икономика в България


София и Габрово са областите с най-силна икономика в България
Снимка: община Габрово

София и Габрово остават лидери по икономическо развитие сред областите в България, а близо зад тях се нареждат Стара Загора, Варна и Русе. В област Пловдив пък се създават повече работни места, отколкото в цяла Северна България. Това стана ясно при представянето на изследването "Регионални профили: показатели за развитие 2017", изготвено от Института за пазарна икономика (ИПИ).

"Въпреки териториалното раздалечение, областите на върха на класацията имат общи характеристики - те се отличават с голям приток на инвестиции, чуждестранни и местни, висока заетост, висока икономическа активност на населението, по-висок стандарт на живот", заяви Десислава Николова, главен икономист в ИПИ.

По думите ѝ влияние оказват и фактори като добрата инфраструктура, усилията на местните администрации за привличане на ресурси и специално в Габрово - ниските местни данъци.

Най-зле икономически са областите Пазарджик, Видин, Сливен, Силистра и Кърджали. "Рецептата за икономическо изоставане е ясна - гореизброените показатели, но с отрицателен знак: нисък приток на инвестиции, висока безработица, ниски заплати", допълни Николова.

С най-лоши показатели по отношение на условията за живот е област Пазарджик. Основна характеристика на област Сливен пък е недобрата инфраструктура и фактът, че много малко хора имат достъп до и ползват интернет.

Според проучването обаче разликата между най-богатите и най-бедните области не се увеличава, а се е стабилизирала на едно ниво. Тя е около 4,5 пъти т.е в София благосъстоянието е 4,5 пъти по-голямо от това в най-бедната област на страната.

"За оживлението в различните области се съди най-вече по пазара на труда. Заетостта в момента е на рекордно високи нива, като тя се увеличава повече в Южна България", каза икономистът Явор Алексиев. 

В Пловдив например за последните 12 месеца са се създали повече работни места, отколкото в цялата северна част на страната. Като цяло 70% от работните места се отварят в четири области - София-град, София-област, Пловдив и Стара Загора. В Северозапада пък заетостта продължава е на твърде ниско ниво.

Ръстът на заплатите е осезаем в цяла България, но темповете му се различават драстично, заявяват още икономистите. Над 50% от високоплатените работни места (със заплата над 1000 лв.) са съсредоточени в столицата, като от началото на тази година София е единствената област с по-високи заплати от средните за страната.

Изследването показва още, че през последните две години (2016 и 2017 г.) се наблюдава устойчиво покачване на местните данъци – в най-голяма степен по отношение облагането на недвижимите имоти. „Причина безспорно е липсата на ресурс”, каза икономистът Петър Ганев. Към този момент 32 общини са официално в процедура по финансово оздравяване, като 7 от тях вече получиха и безлихвени заеми от държавата – общо на стойност от 20 млн. лв.

Още от Макроикономически поглед


Помогнете на новините да достигнат до вас!


Радваме се, че си с нас тук и сега!

Посещавайки Expert.bg, ти подкрепяш свободата на словото.

Независимата журналистика има нужда от твоята помощ.

Всяко дарение ще бъде предназначено за неуморния екип на Expert.bg.

Банкова сметка

Име на получател: Уебграунд Груп АД

IBAN: BG16UBBS80021036497350

BIC: UBBSBGSF

Основание: Дарение за Expert.bg

Sportlive.bg

Още по темата


Реклама

Валути

BNB Logo
  • EUR
    1
    1.955
  • USD
    1
    1.72168
  • GBP
    1
    2.27758
  • JPY
    100
    1.20745
виж всички
Реклама

Най-четени новини


  • Нов обрат с цената на петрола...
    Нов обрат с цената на петрола...

    Цената на петрола изненадващо поскъпна в сутрешната азиатска търговия на фона на повишаване на вноса на черно злато в Китай, който е най-големия вносител. Нарастването на котировките на петрола до голяма степен е обусловено и от решението на администрацията на президента на САЩ Доналд Тръмп да предложи...

  • ЕК ще представи вариант за спиране на...
    ЕК ще представи вариант за спиране на...

    Европейската комисия (ЕК) проучва правни възможности, които биха позволили на европейските компании да развалят дългосрочни договори за руски газ, без да плащат солидни неустойки на Москва. За целта ЕК проучва договорите и възможността за обявяване на "форсмажорни обстоятелства", което би...

виж всички