Софтуерната индустрия се противопостави на идеите на социалното министерство за повишаване на максималния осигурителен доход като начин за увеличение на приходите в хазната и вдигане на пенсиите.
СРЕДНИЯТ ОСИГУРИТЕЛЕН ДОХОД НАБЛИЖАВА 1200 ЛЕВА
От организацията БАСКОМ, обединяваща компаниите в сектора, изпратиха писмо до служебните министри на труда и социалната политика Гълъб Донев и на финансите Асен Василев, в което настояват за спешна среща и се изразява тревога от "непрекъснато завръщащата се в дневния ред на обществото тема за увеличение на максималния осигурителен праг – необосновано, без анализ и оценка както на текущата бизнес среда, така и на очакваните последствия".
-
"Да, България" с 10 критики срещу вдигането на осигурителния праг
"Десните правителства, десните политики имат за цел държават...
виж още
Наскоро социалният министър Гълъб Донев заяви, че са подготвили два варианта за вдигане на максималния осигурителен доход – от сегашните 3000 лв. на 3300 лв. или на 3600 лв. От БАСКОМ твърдят, че прибягването до най-лесното решение – посягане върху доходите на заетите в секторите, които работят на светло и при прозрачни условия, не е добро решение.
БАСКОМ представлява един от най-иновативните и конкурентоспособни в глобален мащаб сектори на българската икономика. Към днешна дата в сектора са заети над 34 000 висококвалифицирани специалисти, които са част от средната класа. Компаниите, в които тези специалисти се трудят и създават своя интелектуален продукт, допринасят към бюджета с над 4% от БВП и плащат едни от най-високите осигуровки и данъци в България (един зает в сектора генерира за бюджета над 22 400 лв. на година под формата на данъци и осигуровки, което е 3 пъти повече от средното за страната).
Позитивното развитие на българската софтуерна индустрия не бива да се тълкува като даденост, а да бъде обект на активна грижа, ежедневна работа, но и дългосрочно планиране и визия, в непосредствен диалог между държавата и бизнеса, посочват от браншовата асоциация.
ВСЕКИ ТРЕТИ СЕ ОСИГУРЯВА НА МИНИМАЛНА ЗАПЛАТА
Максималният осигурителен доход отдавна се използва от политиците като начин за пълнене на бюджета на НОИ, който е на постоянен дефицит. Държавата е заинтересована да повишава осигурителния праг, за да компенсира част от недостига в парите за пенсии - т.е. част от спечеленото от хората с най-високи доходи да се преразпределя към тези с най-ниски доходи.
В същото време всеки трети работещ българин (цели 840 000 души) се осигурява на минималната заплата или дори върху по-малка сума. Над половината работещи у нас (почти 1,6 млн. души) се осигуряват върху доход под 1000 лв.
Коментари