Миналата година е завършила с рекордно ниска безработицата в България за декември, отчита административната статистика на Агенция по заетостта. Регистрираната безработица у нас за декември е 4,7%, като спадът на годишна база е с 0,1 процентни пункта, а на месечна база е отчетен ръст от 0,3 пр. п. Безработицата у нас остава по-ниска от тази в ЕС
Регистрираните безработни в бюрата по труда у нас през декември 2022 година са над 153 000, или с над 8500 души повече спрямо тези през ноември. Новорегистрираните през декември са 26 000, или с над 2600 повече от предходния месец. Други 411 души от групите на търсещите работа заети, учащи и пенсионери също са се регистрирали в бюрата по труда през месеца. Общо 1770 безработни от рисковите групи пък са назначени на субсидирани работни места през месеца.
През декември 2022 г. 179 безработни и заети са включени в различни обучения, а 416 са завършили започнатото през предходни месеци обучение, като са придобили нова професия или ключова компетентност. Колко печелят висшистите у нас и колко от тях са безработни?
Близо 10 000 са започналите работа безработни през декември на 2022 г. Работа чрез бюрата по труда са открили 154 лица от групите на пенсионерите, учащите и заетите. Най-голям е делът на започналите работа в сектора на преработваща промишленост – 18,1%, следват търговията – 16,8%, хотелиерството и ресторантьорството – 12,6%, държавното управление – 6,4%, здравеопазването и социална работа – 6,4%, строителството – 5,1%, и др.
Заявените работни места на първичния пазар на труда през декември са 5542. Най-голям е броят на свободните работни места в преработващата промишленост (20,5%); държавното управление (16,6%); хотелиерството и ресторантьорството (11,6%), търговията (11,2%), образованието (8,5%) и административните и спомагателните дейности (4,8%). 240 000 свободни работни места: Кои са най-търсените професии?
Най-търсените от бизнеса професии за декември са: персонал, полагащ грижи за хората; персонал, зает в сферата на персоналните услуги; продавачи; работници по събиране на отпадъци; работници в добивната и преработващата промишленост, строителството и транспорта; машинни оператори на стационарни машини и съоръжения; металурзи, машиностроители и сродни на тях и занаятчии; водачи на МПС и подвижни съоръжения; преподаватели; чистачи и помощници и др. Какви работници се търсят във всяка област на България?
ОЩЕ ПО ТЕМАТА:
Недостиг на кадри: Кои са най-дефицитните професии у нас?
Коментари