Разходите на работодателите за труд забавят растежа през втото тримесечие на тази година, сочат предварителните данни на Националния статистически институт.
През второто тримесечие на 2023 г. спрямо второто тримесечие на 2022 г. общите разходи (за възнаграждения и осигуровки) на работодателите за един отработен час от наетите от тях лица нарастват с 13.8%. Това представлява леко забавяне в темпа на растеж спрямо първото тримесечие, когато общите разходи за труд нараснаха с 15.1% на годишна база.
България се смъкна до пето място по ръст на заплатите в ЕС
В индустрията увеличението на разходите за труд е с 19.3%, в услугите - с 13.7%, и в строителството - с 16.1%.
Най-висок ръст на общите разходи за труд е регистриран в икономическите сектори „Хотелиерство и ресторантьорство“ - с 24.0%, „Преработваща промишленост“ - с 20.1%, и „Производство и разпределение на електрическа и топлинна енергия и на газообразни горива“ - с 18.3%.
Разходите за възнаграждение за един отработен час се увеличават с 14.2%, а другите разходи (извън тези за възнаграждения) - с 11.9%. По икономически сектори изменението на разходите за възнаграждения спрямо същия период на предходната година варира от 24.9% за „Хотелиерство и ресторантьорство“ до 5.5% за „Държавно управление“.
15% ръст на разходите за труд у нас през първото тримесечие
С колко ще нарасне минималната заплата през следващите три години?
Вдигат с 20% минималната работна заплата
София и всички останали: Къде у нас заплатите са най-високи и най-ниски?
Коментари