Ако винаги сте смятали, че може да сте по-щастливи с четиридневна работна седмица, то едва ли сте сами.
В изследване са предоставени 6 различни варианта и е зададен въпросът как те биха повлияли на тяхното благосъстояние на работа. 77% от анкетираните служители в САЩ са отговорили, че четиридневна, 40-часова работна седмица би имала положително въздействие, като според 46% би имало „изключително положителен“ ефект, а 31% смятат, че ще има „донякъде положителен“ ефект.
Това показва проучване, публикувано във вторник от Галъп, в партньорство с Bentley University. Над 3200 работещи американци са отговорили на въпросите за благосъстоянието сред близо 5500 души, участвали в по-обширното изследване, пише CNN. Или иначе казано, те са дали високи оценки за работа на стандартната 40-часова седмица, малко повече от 4 дни вместо 5.
Снимка: iStock
Въпреки че проучванията на експерименти с четиридневна работна седмица в САЩ и Европа имат като цяло положителни резултати по отношение на продуктивността и благоплучието на служителите, това не се отразява непременно положително за всички и във всяка ситуация. Както и при хибридната работа, е от значение това как са планирани вашите 4 дни, къде работите, както и индивидуалният ви начин на работа.
Миналата година Галъп установи, че сред над 12 000 служители на пълен работен ден, 84% са заявили, че работят 5 дни в седмицата, а 8%, че работят 4 дни седмично. Последните обаче не съобщават за по-високо ниво на благосъстояние от работилите 5 дни – и те съобщават за по-голямо прегаряне.
ОЩЕ: Ефективна работа без прегаряне. Възможно ли е?
„Причината за това вероятно е, че четиридневната работна седмица може да е от полза за някои служители и работни места, но може да има и негативно влияние в други ситуации. Други проучвания подкрепят това. Бърнаутът е синдром, свързан с работата. Ако хората са принудени да разпределят работата си в 4 дни, когато предпочитат 5 и ако имат нужда от повече време, за да го направят, това може да доведе до прегаряне“, обясни Джим Хартър, главен учен на Галъп за управление на работното място и благосъстояние.
Как са класирани останалите опции?
Снимка: iStock
По думите на Хартър влияние може да окаже и видът на работата, която имате. Тези, които винаги трябва да работят на място, могат да извлекат по-голяма полза от 4-дневна работна седмица, защото тя осигурява гъвкавост, какъвто те нямат сега. „Важно е да се отбележи, че в работните места, които могат да бъдат и дистанционни, има известна гъвкавост и тя може да създаде по-малка нужда от 4-дневна работна седмица“, посочва той.
Докато четиридневната работна седмица беше най-добрият избор в новоиздаденото проучване на Галъп, когато става дума за положително въздействие върху благополучието, други две опции не останаха по-назад. Анкетираните дадоха следващите най-високи оценки на работодателите, които предлагат определен брой платени дни за психично здраве (дни предназначени да помогнат за намаляване на стреса и прегарянето) – 74% и ограничават обема на работата, която се очаква да свършат извън работния ден (73%).
ОЩЕ: Средният работен ден по света е станал по-кратък
По отношение на труда след работно време, над 60% от анкетираните казват, че смятат, че състоянието им ще се подобри, ако работодателите ограничат времето, което се очаква служителите да отделят за работа по имейл след работно време (66%). И над 60% очакват да им се отрази положително, ако им бъдат предложени безплатни консултации за психично здраве (65%) и такива прегледи (61%).
Източник: CNN
ОЩЕ ПО ТЕМАТА:
5 седмици по 4 работни дни: Експеримент във Валенсия
В тази голяма икономика обсъждат 70-часова работна седмица
Дават по 150 000 евро на фирми, въвели 4-дневна работна седмица
Коментари