Минималната заплата няма да е обща за страната, а различна за всеки бранш. Това ще залегне в тристранно споразумение с 40 мерки в 5 ключови сфери – бизнес среда, "Зелената сделка", енергетика, демография, образование, пазар на труда, трудова миграция и социални въпроси. Мерките бяха обсъдени на среща при премиера Бойко Борисов, а днес синдикатите и бизнесът ще подпишат споразумението, пише в. "24 часа".
Идеята е всяка година профсъюзите и работодателите да договарят минималната заплата, но паралелно с това и минималното заплащане по отрасли, а не държавата да я определя административно. Когато бъде въведен този механизъм, ще отпадне и определянето от държавата на минималните нива на осигуряване за браншовете. Новият механизъм трябва да е факт от 2021 г., а преговорите да започнат сега.
Отпада обаче предложението на синдикатите в да се връща данък общ доход на бедните в края на годината. Държавата не е съгласна НОИ да плаща първите 3 дни от болничните.
-
Не един, а 3 дни болнични да не се плащат, иска бизнесът
Тази мярка ще доведе до повишаване на доходите. Много просто...
виж още
Максималният осигурителен доход да се определя по златното швейцарско правило от 2022 г., е залегнало още в споразумението, съобщи за в. "24 часа" президентът на КТ "Подкрепа" Димитър Манолов. По него ще се определя и минималният осигурителен доход на самоосигуряващите се.
Това са мерки и реформи, които ще се изпълняват през следващите години, обясни председателят на Асоциацията на индустриалния капитал в България Васил Велев.
В споразумението ще има предложения за реформа в здравеопазването и образованието. Залегнало е и предложението за по-висока ставка за нощния и извънредния труд, като от догодина ще се плаща най-малко левче.
-
Кои ще бъдат най-търсените професии в България?
Най-търсените професии в България в следващите 15 години ще са медицински сестри и акушерки, учители...
виж още
До седмица пък правителството трябва да даде становища по друго ключово споразумение на синдикати и работодатели – за мерките срещу коронавируса. Нова вълна на безработица може да се очаква в края на септември или началото на октомври, прогнозира социалният министър Деница Сачева. Причината е, че тогава приключва сезонната заетост, обясни тя пред Нова телевизия. Правителството е заложило годината да завърши с 6,5% безработица. Правим всичко възможно да намалим този процент, затова предлагаме мерки в най-засегнатите сектори, каза Сачева.
От 1 юли към мярката 60/40 да се допълва с 290 лв., за да достигне нивата 80/20 за "Транспорт" и "Туризъм". Във втория обаче сивият сектор е около 30-40%.
50 млн. лв. ще се отпуснат за туризма, за да се наемат регистрирани безработни. "Хора, които са работили в сферата на туризма и са загубили работата си, да може да бъдат наети обратно, да получават 610 лв. от държавата", каза още тя.
Коментари