От началото на 2023 година майките вече могат да прехвърлят ползването на отпуска за гледане на дете след 6-я месец от раждането не само на бащата, но и на бабите и дядовците. За да се случи това, бабата или дядото трябва да работят по трудово или служебно правоотношение.
От социалното министерство припомнят, че такова право имат и осиновителките, ползващи отпуск при осиновяване на дете до 5-годишна възраст.
Бабата или дядото, на които е прехвърлен отпускът, имат право на обезщетение от НОИ, докато детето навърши 1 година. Размерът на това обезщетение е 90% от средния им осигурителен доход за последните 2 години.
👉Представяме основни промени в областта на социалното осигуряване и политиката за подкрепа на семейства с деца, които влизат в сила от 1 януари 2023 г.
Публикувахте от Министерство на труда и социалната политика в Понеделник, 9 януари 2023 г.
Досега право на отпуск имаха само бащите, на които им е позволено да си вземат 2 месеца допълнителен платен отпуск, докато детето им стане на 8 години. Работодателите обаче бяха против, заради допълнителните задължения и увеличената административната тежест. Увеличават платения отпуск на бащите
Същото право на отпуск имат и бащите-осиновители. То може да се ползва от бащата (осиновител), ако вече не е ползвал прехвърлен на него от майката отпуск, каквато възможност дава Кодексът на труда. Ако например бащата е ползвал 1 месец от отпуска на майката, за да гледа детето, ще може да си вземе другия месец в следващите години. За целта ще трябва да уведоми работодателя си поне 10 дни по-рано. Идеята е отпускът да се определя спрямо минималната заплата, както се изплаща и втората година от майчинството. Увеличават детските надбавки и майчинството
300 лева еднократна помощ за всички ученици до IV клас
Междувременно стана ясно, че еднократна помощ от 300 лв. ще получат ученици, записани в I, II, III, IV и VIII клас през учебната 2023/2024 година. 300 лева помощ за всички деца до четвърти клас
Помощта е за всички ученици, без значение дали учат в държавно, общинско или частно училище, като не зависи и от доходите на семейството. Размерът ѝ се определя със Закона за бюджета за съответната година, но не може да е по-малък от досегашния. Дадоха по 300 лв. на 100 000 семейства с деца в първи и осми клас
Средствата се изплащат на два пъти, половината се дава след влизане в сила на заповедта за отпускането им, а останалата част – в началото на втория срок, ако детето продължава да ходи на училище.
Освен това без доходен тест се предоставят и месечни помощи от 200 лв. за отглеждане на дете до 1 година и месечни помощи за деца до завършване на средно образование, но не повече от 20-годишна възраст, когато децата се отглеждат от техните самотни осиновители.
ОЩЕ ПО ТЕМАТА:
Майчинството най-после се вдигна след 4 години мъки
Коментари