Европа я очаква тежка зима. Без руски природен газ Европейският съюз неизбежно ще изпита недостиг на енергия. Разходите на домакинствата за отопление се увеличиха драстично, а се очаква да скочат още в най-студените месеци. Само във Великобритания се очаква всяко трето домакинство да изпадне в енергийна бедност тази зима.
Но дори и преди енергийната криза не всеки в Европа е разполагал с достатъчно отоплен дом. Близо 7% от хората в Европейския съюз не са били в състояние да отопляват достатъчно добре дома си през 2021 г. 3 милиона жители на ЕС нямат пари да отопляват жилищата си
Ситуацията е най-тежка в България, където почти всеки четвърти човек (23,7%) е живял в енергийната бедност през миналата година. Подобна е ситуацията в Литва (22,5%), Кипър (19,4 на сто) и Гърция (17,5%), показва проучване на германската компания Statista. Енергийно бедните у нас: Колко тежка ще е предстоящата зима за тях?
В северната ни съседка Румъния делът на енергийно бедните е над 2 пъти по-малък от този у нас - 10,1%. Подобна е цифрата и в друга съседна държава Сърбия - 9,5 на сто.
Winter is coming🥶! #Europe has a tough winter ahead. Without Russian natural #gas, the bloc has a shortage of #energy. This has ratcheted up heating bills, and as we’ve already seen, it’s households bearing the brunt of the costs.
— Statista (@StatistaCharts) November 4, 2022
Единствените места, където ситуацията е по-лоша от тази у нас, са някои от страните от Западните Балкани. Делът на енергийно бедните в Северна Македония е подобен на този у нас - 23,8%. Положението е най-драматично в Албания, където 35,8% от хората не могат да отопляват достатъчно добре домовете си, по данни на Евростат.
Присъствието на България в тази компания е крайно незавидно. И двете държави са считани за много по-бедни от страната ни, доходите в тях са по-ниски, а са и много по-малки като население (в двете живеят общо под 5 млн. души).
Коренно различна е ситуацията в Швейцария и Норвегия, където нищожните 0,2% и 0,8% от хората са изпитвали проблеми с отоплението.
Страните от Южна Европа като цяло имат по-лоши нива енергийна бедност от тези от Северна Европа, което показва разликата в богатството между двата европейски региона. Интересно е да се отбележи, че енергийно бедните в Португалия (16,4%) и Испания (14,2 на сто) са повече от тези в Румъния и Сърбия.
Въпреки че средната европейска стойност на енергийна бедност е около 6,9%, се очаква тези данни да достигнат много по-високи нива през 2022 г.
ОЩЕ ПО ТЕМАТА:
Дават 400 лева еднократна помощ за отопление на бедните
Гърците изнемогват, дължат огромни суми за ток
Помощите за отопление се вдигат със 100 лева, получават ги над 300 000 души
Държавата се чуди как да помогне на енергийно бедните
Помощите за отопление се вдигат със 100 лева, вземат ги над 300 000 души
Хърватия дава енергийна помощ на 700 000 бедни пенсионери
Словения дава 150 евро енергийна помощ на пенсионери и социално слаби
Коментари