Осем пъти е разликата между доходите на най-богатите и най-бедните българи. Така България продължава да е на челно място в ЕС по разлика в доходите, показва проучване на КНСБ. Средно за ЕС този показател е малко над 5 пъти.
Проучването е посветено на неравенствата в заплащането на работещите у нас и в останалите страни от Европейския съюз. Данните показват, че основните фактори за неравенствата са ръстът на самостоятелната и на почасовата заетост и намалението на работещите, които членуват в синдикати.
Според икономическия експерт в КНСБ Любослав Костов, ако обхватът на колективното договаряне спадне с 10%, то това води до 1% ръст на неравенството. А ако самостоятелната заетост се увеличи 10%, това повишава неравенството с 2%. По думите му заради по-малката възможност за колективно договаряне, наетите на граждански и срочни договори, често получават по-ниско възнаграждение.
-
България - страната на най-евтиния труд в Европа
Средно за Европа разходите за труд (работна заплата плюс оси...
виж още
Към момента най-богатият 1% от населението на планетата притежава над 2 пъти повече богатство спрямо останалите близо 7 млрд. души. В същото време близо половината от хората на планетата живеят с по-малко от 5,5 долара. Ако искате да попаднете днес сред този 1% на най-богатите хора, то вие трябва да пестите по 50 000 долара на ден в продължение на 2000 г., казва Костов.
Коментари