100 000 души могат да останат без работа, ако спре мярката 60/40 срещу последиците от пандемията. За това предупреди пред вестник "Монитор" председателят на КНСБ Пламен Димитров. Според него 1/3 от запазените 300 000 работни места по мярката могат да бъдат загубени, ако не се намерят средства в бюджета за юни и юли. Схемата 60/40 продължава и през лятото
Той обясни, че са необходими 150-160 млн. лв., за да могат засегнати от пандемията бизнеси да получават средства и през август. Димитров припомни, че повече от два месеца с работодателите алармират, че бюджетът не предвижда до края на годината средства за подкрепа, както за бизнеса и мярката 60/40 във всички нейни варианти, така и за хората – за 50-те лв. на пенсионерите и 1000-та лв. за медиците на първа линия, които са гарантирани до края на юни.
"Служебният кабинет като дойде също каза, че няма пари в бюджета за тези мерки. На пенсионерите те намериха за един месец 105 млн. лв., но за мярката 60/40, която пази около 300 000 работни места през всички тези месеци, в момента има 3 пречки. Ако по някаква причина отпадне мярката, следващите няколко месеца стотина хиляди запазени работни места могат да се изгубят. Това е сериозен удар", обясни председателят на КНСБ.
-
Къде отидоха парите за запазване на работните места по мярката 60 на 40
Близо 50% от сумата изплатена по т. нар. "мярка 60 на 40" е ...
виж още
Първата пречка е, че свършва таванът. "В началото на кризата през април 2020-а правителството получи позволение от ЕК да похарчи безвъзмездно 1,5 млрд. лв., за да подкрепи компаниите да пазят заетостта и доходите на хората, след което взехме заем по инструмента SURE и финансираха мярката като реални пари. До май вече сме изхарчили близо 1,41 млрд. лв. и остават около 90 млн. до тавана", разясни Димитров. По думите му служебният кабинет е обяснил, че таванът трудно може да бъде вдигнат, но според него това не е така.
С вдигането на тавана със 100-200 млн. лв. ще има условия да се намерят парите. Димитров обясни, че след проведени срещи с финансовия министър е станало ясно, че изпълнението на бюджета вървяло добре и затова има фискална възможност да се осигури част от размера на финансирането по мярката. Затова обаче се обсъжда стесняване на мярката на 70-80 млн. лв. на месец вместо сегашните 120 млн. лв.
"Затова казваме мярката да се ограничи на 70-80 млн. за юни и юли, които да бъдат намерени чрез преструктуриране на бюджета. Финансовият министър каза, че 150-160 млн. лв. могат да се намерят", допълни председателят на КНСБ. Той уточни, че мярката 60/40 приключи през май, но през юни се изплаща майската "сметка" и затова все още компаниите и хората не са усетили проблем, но средата на юли ще има реален проблем, ако дотогава няма решение.
-
Близо 1300 лв. за работник по схемата 60/40
12 400 фирми са поискали помощ от държавата, за да не уволняват хора в кризата, а 278 500 са запазен...
виж още
Към момента по думите на Димитров единственото решение засега е вместо да се вдигнат праговете и вместо 20% праг намаление на приходите от продажби да станат два прага. В общия случай компаниите от всички сектори трябва да покажат 30% загуби.
За тях ще се намали и подкрепата от държавата и вместо 60/40 да бъде 50 от държавата и 50 от фирмата от приходите си.
"За пострадалите сектори туризъм, ресторантьорство, пътнически и въздушен транспорт, градски транспорт и още няколко, които още не могат да се възстановят и приходите им от продажби са със спадове над 50% спрямо 2019-а, за тях мярката да остане в същия вид 60/40, но затова се вдига прагът и фирмите трябва да докажат, че през май 2021 г. имат поне 40% спад на приходите от нетни продажби спрямо май 2019 г. За тях това ще значи запазване на сегашната подкрепа", уточни председателят на КНСБ. Той допълни, че за медиците също ще бъдат намерени пари за юли.
Коментари