Макар че 30 от 53-те страни в Европа отчитат значителен спад в броя на заразените с Covid-19, засега е твърде рано за разхлабване на противоепидемичните мерки в региона. Това заяви на онлайн пресконференция регионалният директор на СЗО за Европа Ханс Клуге.
Запазването на ограниченията е наложително, тъй като скоростта на разпространение на вируса все още е много висока, което засяга здравните системи и натоварва услугите, посочи Клуге. Тъй като едва 3% от хората в Европа са доказано заразени с Covid-19, райони, които са били "засегнати веднъж, могат да бъдат засегнати отново", предупреди той.
Клуге описа настоящата ситуация като "пандемичен парадокс": макар пускането на ваксините да предлага "забележителна надежда ... нововъзникващите варианти на безпокойство представляват по-голяма несигурност и риск".
-
По-заразен и по-смъртоносен: какъв е мутиралият Covid-19
Той е по-заразен и по-смъртоносен – новият щам на коро...
виж още
В европейския регион на СЗО, който включва Русия и няколко страни от Централна Азия, 35 държави са започнали ваксинации, казват от СЗО. Новия вариант на вируса, открит за първи път във Великобритания, вече е потвърден в 33 страни. Щамът от Южна Африка пък е открит в 16 държави. Мутиралият щам на коронавируса вече е в 22 страни в Европа
Според данните на AFP за Европа, които изключват някои от страните от Централна Азия в европейския регион на СЗО, през последните 7 дни новите случаи са 1 421 692, което е с около 10% по-малко в сравнение с предишните 7. Дни след първата годишнина от първите потвърдени случаи на COVID-19 в Европа, Клуге заяви, че "скъсването на веригите за предаване е явен приоритет".
Ръководителят в СЗО подчерта, че въздействието върху психичното здраве сега е толкова силно, че лошото психично здраве се превръща в "паралелна пандемия". Позовавайки се на данни от Международната организация на труда (МОТ), Клуге каза, че половината от хората между 18 и 29 години, както и 20% от здравните работници, страдат от "тревожност и депресия".
Коментари