Коронавирусът претърпява мутации след лечение на пациенти с кръвна плазма, пише РИА Новости. Информацията съобщава Bloomberg, позовавайки се на изследване на британски учени, предаде БГНЕС.
Според специалистите кръвната плазма, получена от пациенти, преболедували Ковид-19, може да окаже достатъчно влияние върху вируса, за да мутира. Промените в SARS-CoV-2 като резултат правят вируса по-малко податлив на антителата на имунната система, които обикновено се борят с инфекцията.
Британски лекари в продължение на 102 дни лекуват пациент с коронавирус, който преди това е бил диагностициран с рак. Лекарите наблюдават как вирусът се променя в тялото на пациента въз основа на лабораторни изследвания. Първо, той е лекуван с ремдезивир, след което експертите не откриват сериозни мутации в SARS-CoV-2. Въпреки това, след курс на лечение с кръвна плазма, вирусът претърпява значителни метаморфози, включително промени в ключовия "протеинов шип", който вирусът използва за заразяване на здрави клетки.
Изследването също така показва, че могат да възникнат множество мутации на вируса при пациенти с отслабена имунна система и хронични инфекции.
„Когато вирусът има способността да остане в човешкото тяло за дълго време и да се размножава, той се научава да се бори с имунната система“, казва Равиндра Гупта, професор по клинична микробиология в Института по терапевтична имунология и инфекциозни болести към Университета в Кеймбридж.
Специалистите поясниха, че лечението с плазма не е навредило на пациента, но не е оказало и благоприятен ефект върху организма.
Коментари