Използването на милиметрови вълни може да унищожи за две секунди 99% от коронавируса и полиовируса върху повърхности, установиха учени от университета Ариел в Израел. Резултатите от изследването са публикувани в списанието Environmental Chemistry Letters, предаде БГНЕС. Създадоха уред, откриващ коронавирус по дъха
Екип от експерти изследва ефекта на радиовълните с дължина от един до десет милиметра върху инфекцията и установи, че радиацията може да убие патогените за две секунди.
„Този вид лъчение работи в режима на милиметрови вълни, което означава, че имат дължина на вълната около три милиметра. Само за сравнение: излъчването на мобилен телефон има дължина на вълната от около 30 сантиметра, а микровълновата радиация е около 12 сантиметра“, обясни съавторът на изследването професор Моше Ейнат в коментар за Jerusalem Post.
-
Коледен подарък: Словакия дава по 500 евро на възрастни хора, за да се ваксинират
За разлика от други държави, които наказват неваксинираните ...
виж още
Отбелязва се, че милиметровите вълни са широко използвани в медицината, по-специално за борба с раковите клетки. Използват се и за безжично предаване на енергия.
Учените забелязали, че такива вълни са способни да повишат температурата, което им позволява да убиват вирусни частици. В същото време новият метод е подходящ за използване върху различни деликатни повърхности - например върху оборудване и техника. Авторите на изследването се съмняват, че този метод може да се използва за борба с инфекцията в човешкото тяло, но в същото време отбелязват, че работи много по-бързо - само за две секунди се унищожават 99,8% от вирусните частици.
Другите методи, използвани в момента за тази цел като UV лъчението, отнемат минути, а понякога и до един час. Освен това могат да бъдат токсични за хората, което прави процеса на дезинфекция много непрактичен, обясни ръководителят на изследването д-р. Габи Гарлиц. Коледен подарък: Словакия дава по 500 евро на възрастни хора, за да се ваксинират
-
Създадоха уред, откриващ коронавирус по дъха
Учени от Института по автоматизация и електрометрия към Сибирския филиал на Руската академия на наук...
виж още
Учените са тествали новата технология върху полиовируса и са постигнали същата ефикасност както при коронавируса.
Коментари