България ще подаде искане за конвергентен доклад за еврозоната в максимално кратки срокове, но едва когато страната отговаря на съответните критерии, тъй като преди това, рискът да се получи негативен отговор е голям. Това стана известно от думите на министърът на финансите Теменужка Петкова по време на парламентарния контрол в Народното събрание в отговор на въпрос на Мартин Димитров от ПП-ДБ.
Изпълнение на критериите
"Разбира се, ние ще подадем искане за конвергентен доклад в максимално кратки срокове, но трябва да отговаряме на съответните критерии. Преди да отговорим на тези критерии, рискът да получим негативен отговор е голям. Поради тази причина първо трябва да сме наясно с бюджета за 2025 г. След това трябва да бъде одобрен фискално-структурен план на България, тъй като той гарантира именно тази устойчивост, която ние трябва да покажем и едва след това ще вървим в тази посока. Но нашите европейски партньори подкрепят България. Приветстват, че имаме редовно правителство. Очакванията към нас са големи, надявам се с общи усилия да се справим с тази ситуация", каза Петкова.
Още: Прогноза от БНБ: Кога България ще изпълни критериите за еврото?
Мартин Димитров отбелязва в питането си, че е от изключително значение да се проведат консултации с Европейската комисия относно това дали ще се приложи обичайната практика да се изключват страните с по-високо отклонение от средната стойност на показателя за еврозоната, тъй като това би било основание за изваждането на Литва. Това ще доведе до ситуация, в която България изпълнява и последния критерий за членство в еврозоната. България е на 0,1 процентни пункта от изпълняването на критерия за ценова стабилност според данните за инфлацията за месец декември.
Мартин Димитров цитира в изказването си президента на Европейската централна банка (ЕЦБ) Кристин Лагард от вчера, която посочи, че процесът на сближаване на България с еврозоната за присъединяването й към валутния съюз е доста напреднал и се развива много добре.
Теменужка Петкова припомни, че в началото на миналата седмица е провела среща в Брюксел с председателите на Еврогрупата и на Европейската централна банка - Паскал Донахю и Кристин Лагард, както и с еврокомисаря Валдис Домбровскис, чийто ресор обхваща "икономика и производителност, изпълнение и опростяване". По думите й, европейските институции приветстват напредъка на страната в подготовката за членство в еврозоната, като има консенсус около тезата, че страната ни може да поиска изготвянето на конвергентен доклад.
Още: Как ще закръгляваме левовете в евро?
"Според публикуваните на 17 януари 2025 година данни на Евростат за инфлацията в страните от Европейския съюз, референтната стойност на критерия за ценова стабилност към декември 2024 година се изчислява на 2,5 процента. Инфлацията в България за същия период е 2,6 процента, което означава, че с данни към декември 2024 година инфлацията е с 0,1 процентни пункта над референтната стойност", каза Теменужка Петкова.
Тя обаче посочи, че "потвърждението на отчетните данни, че страната ни изпълнява всички технически критерии за членство ще бъде необходима предпоставка за официалното ни искане за изготвяне на извънредни конвергентни доклади".
Коментари