Водещите развиващи се страни са похарчили над 240 млрд. долара от валутните си резерви през последните два месеца, а централните банки се опитват да подкрепят валутите и икономиките си, засегнати тежко от пандемията от Covid-19.
Изразходването на запасите от чужда валута вероятно ще продължи, макар и с по-бавни темпове, разкрива Bank of America, като се позовава на данни за валутните резерви на 31 държави.
Китай, Хонконг, Саудитска Арабия, Бразилия и Турция са най-потърпевшите, като отбелязват най-голям общ спад на резервите. Особено тежко засегнати са Турция и Румъния, тъй като официалните им резерви не покриват напълно краткосрочния външен дълг за 12 месеца.
"Изтичането на резервите на развиващите се пазари вероятно ще продължи, макар и по-бавно, по време на разочароващото възстановяване на световния растеж и този на развиващите се пазари", предвиждат експертите на банката, цитирани от Reuters.
Въпреки първоначалния скок в икономическата активност след отварянето на блокираните заради вируса икономики, има сериозни препятствия пред възстановяването: висок дълг, корпоративни фалити, неефективен пазар на труда, деглобализация и напрежението между Китай и САЩ.
Но има и такива като Русия, които са изразходвали изключително малка част от резервите си в чужда валута. Те са решили да не се месят, оставяйки валутите си сами да се приспособят към пазарните реалности, като вместо това са свалили лихвите и са купували държавни облигации.
Руската централна банка смята да понижи основната си лихва със 100 базисни пункта през юни, обяви гуверньорът Елвира Набиулина, с което ще надхвърли очакванията на пазарите.
Коментари