Русия ще започне да купува чуждестранна валута още този месец и това ще е първият, в който Москва попълва валутните си резерви след началото на войната в Украйна. Руската федерация ще изкупува по 200 млн. долара в китайски юани всеки месец, пише Bloomberg.
Юанът е сред малкото ключови валути, достъпни за Русия, след като западните санкции отрязаха страната от световната финансова система, деноминирана в щатски долари
Русия спря да купува чуждестранна валута в края на януари 2022 г., малко преди началото на войната в Украйна, заради нестабилността на пазара. След началото на войната Кремъл попадна под ударите на мащабни западни санкции и преустанови програмата си за валутни интервенции.
До юни 2022 г. подкрепената от САЩ глобална работна група блокира активи руската централна банка на стойност над 300 млрд. долара.
През януари 2023 г. Русия отново възобнови програмата си за валутни интервенции, като започна с юана.
Предстоящата покупка на китайската валута ще отбележи обрат в продажбите на юани от резервите на Русия, което досега страната правеше, за да покрие бюджетния си дефицит. През първото тримесечие на 2023 г. той достига 29 млрд. долара
Алтернативата
Русия успя бързо да пренасочи износа на петрол към алтернативни пазари като Китай и Индия. Двете азиатски държави са изкупували толкова много руски суров петрол, че износът на страната по море през първото тримесечие е надвишил нивата от същия период на 2022 г., сочат данни на анализаторската компания Kpler.
И все пак, през април МАЕ обяви, че приходите на Москва са намалели с около 43% спрямо 2022 г.
ОЩЕ ПО ТЕМАТА:
Русия се отказва от западните валути, ще разчита на юани и злато
Русия се отказва от долара. Какъв ще е ефектът?
Юанът изпревари долара за първи път в трансграничните разплащания на Китай
Коментари