Голямата несигурност в търговската политика на САЩ може да удари тежко Европа, дори преди каквито и да е директни търговски бариери пред Европейския съюз (ЕС). Притеснителна е също така пълномащабната търговска война между САЩ и Китай, тъй като Пекин притежава 35% от световния производствен капацитет. Това заяви Пиеро Чиполоне, член на борда на Европейската централна банка (ЕЦБ), цитиран от Ройтерс.
САЩ наложиха мито от 10% върху целия китайски внос тази седмица, което предизвика ответни мерки от страна на Пекин. Ограничаването на достъпа до САЩ би принудило Китай да намери други пазари и би могъл да изхвърли продукти с отстъпка в Европа, ограничавайки растежа и цените, смята Чиполоне.
Още: Как ЕС ще отговори на евентуални мита от Тръмп?
Според Чиполоне търговските войни могат да забавят икономическия растеж, но не достатъчно, за да предизвикат рецесия, особено след като други части на икономиката показват устойчивост. Той отбеляза, че пазарът на труда се задържа, потреблението вероятно ще се възстанови, строителството е силно. Според него намаляването на лихвите се отразява на икономиката и дори индустрията, която е в рецесия през последните две години, но показва признаци на достигане на дъното.
Лихвите
Всички сме съгласни, че все още има място за коригиране на лихвите надолу, посочи Чиполоне. Той подчерта, че ЕЦБ почти е постигнала целта си. Но по-високите цени на енергията и глобалното търговско напрежение дърпат ЕЦБ в различни посоки, така че няма смисъл да се ангажираме с някакво конкретно действие засега, включително широко очаквано и напълно оценено намаление през март, добави той.
Общото разбиране накъде отиваме е налице, основите не са се променили, така че не очаквам голяма промяна в посоката. Тази конвергенция с целта за инфлация е в съответствие с траекторията на намаляващ лихвен процент, отбеляза Чиполоне.
Още: ЕЦБ понижи лихвите за пети пореден път
ЕЦБ намали разходите за заеми пет пъти от юни, тъй като опасенията за растежа започват да надделяват върху опасенията за цените, а инвеститорите виждат поне още три намаления на лихвите тази година в опит да стимулират икономика, която се бори да се възстанови от две години на почти стагнация.
Коментари