Русия се изкачи до трето място в списъка на страните извън континентален Китай, които използват юана за международни плащания, сочат актуалните данни на платформата за финансови съобщения SWIFT. Преди войната в Украйна страната изобщо не попадаше в класацията, но западните санкции промениха това.
Към днешна дата, като изключим Китай, по-активни в използването на юана от Русия са само Хонконг и Великобритания. Може ли юанът да разбие доминацията на долара?
Според SWIFT руските фирми и банки са участвали в почти 4% от международните плащания в юани през юли. Месец по-рано този дял е бил 1.42%, а през февруари – нула. Русия се отказва от долара. Какъв ще е ефектът?
Хонконг остава най-големият източник на транзакции в юани извън континентален Китай с дял от 73.8%, следван от Великобритания с 6.4%.
Санкциите работят
Внезапният скок на Русия означава, че международните финансови санкции на Запада все пак сработват. Като една от най-ярките и тежки санкции беше именно изключването ѝ от SWIFT. От другата страна обаче се засилват опасенията, че така само ще доведе до последвало сближаване на Москва с Пекин, които и без това гледат в една политическа посока. Какви са щетите за Русия от западните санкции?
Освен това заедно с въздействието върху финансовия сектор, стотици популярни западни фирми се изтеглиха или силно свиха дейността си в Русия. Без Zara, Nike, H&M: Какво се продава в руските молове след бягството на западните марки?
Междувременно Русия разработи своя собствена разплащателна система, подобна на SWIFT, създаде специални сметки за все още несанкционираните банки и продължава да продава важни суровини като петрол на немалко страни по света, включително Китай, Индия и Турция. Русия се отказва от Запада, ще продава стоки и петрол на БРИКС
Последните данни на SWIFT потвърждават още, че рублата вече не е сред 20-те глобални валути, използвани за международни разплащания. Тя беше паднала до 16-о място още през декември, до 0,3% от общия обем, а по-късно изпадна от списъка. Първите четири места се държат от щатския долар, еврото, британския паунд и японската йена, следвани от юана на пето място. Централните банки трупат все по-големи резерви в китайски юани
ОЩЕ ПО ТЕМАТА:
Санкциите върнаха Русия в социализма - липсват основни стоки
Русия тайно моли Запада да сложи край на войната в Украйна
Русия: Задава се най-тежкият икономически срив от десетилетия
Войната на Путин унищожи 15 години растеж на руската икономика
Коментари