Въведените преди 2 години изисквания към софтуерите за управление на продажбите в търговските обекти (или накратко СУПТО), които използва голяма част от бизнеса, да отпаднат. Заедно с тях се отменят и изискванията към производителите и разпространителите на тези програмни продукти, като вече не е нужно да ги лицензират в НАП. Това са част от промените в Закона за ДДС, които предлага Министерството на финансите, съобщава Капитал.
Изискванията щяха да важат за всички търговци, които имат софтуер за продажби, независимо дали имат физически магазини, или не.
Още в края на юли Министерството на финансите обяви, че ще се откаже от силно оспорваната Наредба Н-18 от бизнеса, след като министър стана Кирил Ананиев.
-
Държавата се отказа от борбата за касовите апарати
След над 2 години обсъждания, редица отлагания и огромна съп...
виж още
Ако текстовете бъдат приети и гласувани в парламента, с тях ще се сложи край на една двегодишна сага, в която бизнесът инвестира стотици милиони левове без особен резултат. Възможно е много фирми да съдят държавата за нанесени щети, тъй като вече са вложили сериозни суми, за да отговорят на тези изисквания.
От министерството признават, че въпреки дискусиите и направените промени все още са налице правила, които водят до противоречиви тълкувания на условията на закона и наредбата.
Поради всички тези съображения – а именно неясни правила и хаос за бизнеса – разпоредбите в Закона за ДДС, засягащи изискванията за деклариране и използване на СУПТО, се отменят. Смяната на касовите апарати: хаос, рискове и недомислени мерки
Tекстовете за безналичните плащания в Наредба Н-18 засягаха всички, които продават на дребно и получават плащания в брой. Така магазинчето, фотото, аптеката, личните лекари с касови апарати, лицата, които работят с патент, и всеки, който получава пари в брой, трябва да има касов апарат.
"Ако няма апарат, няма обект – дори електронният магазин е обект. Може да получава пари през PayPal, но е длъжен да маркира плащането на касов апарат. "Това е голямото недоразумение, защото той няма достъп до клиента си отсреща", обяснява пред Actualno.com Руслана Георгиева, съдружник и управител в счетоводна и консултантска къща.
От бизнеса се чудят какво ще се случи с електронните магазини, тъй като от една страна изискванията за СУПТО отпадат, но от друга – регулациите за тях остават. Затова ще е много важно и какви точно ще са промените в спорната наредба Н-18. Именно тя урежда всички подробни изисквания към софтуерите, но поради огромния ѝ обем и сложност изглежда непостижима.
Коментари