МФ очаква приходите, помощите и даренията по КФП в края на юли да са 37,4 млрд. лева


МФ очаква приходите, помощите и даренията по КФП в края на юли да са 37,4 млрд. лева
Снимка: БГНЕС

2107

На база на предварителни данни и оценки се очаква бюджетното салдо по консолидираната фискална програма (КФП) към юли 2023 г. да е положително в размер на около 0,5 млрд. лв. (0,2 % от прогнозния БВП). Подобрението на бюджетната позиция продължава и през юли и се дължи главно на приходната страна на бюджета, обявиха от Министерство на финансите.

В частта на данъчните приходи по КФП постъпленията от преки данъци, социално и здравно осигурителни вноски и други данъци нарастват с добри темпове, докато изоставането при косвените данъци от предходните месеци постепенно се наваксва и към края на юли са номинално близки до отчетените за същия период на 2022 г. За подобрението при косвените данъци основен принос имат приходите от ДДС от ВОП.

Върху приходите от ДДС от внос продължават да оказват влияние цената на суровия петрол, внесен за преработка, курсът на щатския долар и количествата на внесените стоки, пораждащи ДДС, в т.ч. на суровия петрол. На съпоставима база неданъчните приходи също отчитат ръст, основно заради по-високите приходи и доходи от собственост, приходи от такси, глоби, санкции и наказателни лихви, приходи от продажба на квоти за емисии парникови газове и други, докато приходите в частта на помощите са по-ниски от отчетените за 7-те месеца на 2022 г.

Основни параметри по КФП на база предварителни данни и оценки:

Приходите, помощите и даренията по КФП към юли 2023 г. са 37,4 млрд. лв. и нарастват с 3,6 млрд. лв. (10,6%) спрямо отчетените към края на месец юли 2022 г. Данъчните постъпления по КФП нарастват номинално спрямо същия период на 2022 г. с 2,7 млрд. лв. (10,5%), неданъчните – с 1,3 млрд лв. (21,9%), а постъпленията в частта на помощите и даренията (основно грантове по програмите и фондовете на ЕС) – са по-малко с 0,4 млрд. лева.

Разходите по консолидираната фискална програма (вкл. вноската на Република България в бюджета на ЕС) към юли 2023 г. са 36,9 млрд. лева. За сравнение, разходите по КФП към юли 2022 г. бяха 32,3 млрд. лв., което означава, че разходите нарастват номинално с 14,4%. В отделните разходни показатели най-сериозно нарастване има при разходите за пенсии и в частта на разходите за персонал, капиталовите разходи и други.

Частта от вноската на Република България в бюджета на ЕС, изплатена към 31.07.2023 г. от централния бюджет, възлиза на 0,99 млрд. лв., в изпълнение на действащото към момента законодателство в областта на собствените ресурси на ЕС.

ОЩЕ ПО ТЕМАТА:

Какво предвижда Бюджет 2023?

Бюджетният дефицит надхвърли 1 млрд. лева в края на май

Само за два месеца: Бюджeтният дeфицит нa Pycия дoближи гoдишния плaн

Още от Бюджет и финанси


Помогнете на новините да достигнат до вас!


Радваме се, че си с нас тук и сега!

Посещавайки Expert.bg, ти подкрепяш свободата на словото.

Независимата журналистика има нужда от твоята помощ.

Всяко дарение ще бъде предназначено за неуморния екип на Expert.bg.

Банкова сметка

Име на получател: Уебграунд Груп АД

IBAN: BG16UBBS80021036497350

BIC: UBBSBGSF

Основание: Дарение за Expert.bg

Sportlive.bg
Реклама

Валути

BNB Logo
  • EUR
    1
    1.955
  • USD
    1
    1.85809
  • GBP
    1
    2.3487
  • JPY
    100
    1.20337
виж всички
Реклама

Най-четени новини


виж всички