Първоначално обявените срокове за приемане на еврото през 2024 година са прекалено оптимистични. Това посочва Левон Хампарцумян, бивш изпълнителен директор на УниКредит Булбанк и бивш председател на Асоциацията на банките в България, в интервю за вестник "24 часа".
"Опитът с държави, влезли наскоро в еврозоната, показва, че им отне 5-6 години да го направят. При напрягане ние бихме могли малко по-бързо да се справим. Аз мисля, че първоначално обявените срокове са прекалено оптимистични. Не са невъзможни, но са доста напрегнати. Защото влизането не е просто покриването на определени критерии, което ние правим отдавна, а предполага синхронизиране на един куп системи.", обяснява Хампарцумян.
"Важно е и доверието, което членовете на еврозоната ще изпитват към новата държава член. Което включва цял списък с неща, които трябва да направим – технически, регулаторно. Колко бързо ще се справим с това, е въпрос на това как ще се организираме и задължително да заместим пиара с действие", посочва той.
-
Ще успее ли България да приеме еврото през 2024 г.?
България може да закъснее с подготовката за приемането на ев...
виж още
По думите на Хампарцумян, има възможност лихвите по кредитите се увеличат, ако се случи очакваното нарастване на невърнатите заеми след края на кредитния мораториум.
"Но това няма да е шоково, дори само защото шоковото увеличение на лихвите означава и държавните дългове да поскъпнат. А има много държави и в Южна Европа, които тежко са задлъжнели. Така че там ще се пипа много внимателно", казва Хампарцумян, добавяйки, че покачването на лихвите обикновено е свързано с признаци на съживяване на икономиката.
"Тъй като управлението на този процес е в ръцете на грамотни кадърни хора, убеден съм, че няма да се усети като особен проблем", смята банкерът.
Попитан дали моментът е подходящ хората да теглят нови заеми, Хампарцумян отговаря, че е грешно да се обобщава, тъй като всички зависи от това каква работа има човек, какви са перспективите му, колко са устойчиви доходите му. Проблемните потребителски кредити скочиха с близо 30% за година
Според него, ниските лихви са добра възможност за предприемчивите хора да намерят път към инвестициите. "Вземането на кредит всъщност е много просто нещо. То е заем от бъдещите ви доходи", казва той, добавяйки, че решението за нов заем зависи в коя фаза от живота си се намира човек.
Коментари