Краткосрочния натиск от заплатите може да се съчетае с дългосрочно затягане на трудовите пазари и да подхрани инфлационния натиск. Това предупреждават икономисти от МВФ в блог публикация, озаглавена "Ръстът на заплатите в Европа подпомага възстановяването, но икономиките са изправени пред рискове".
Предизвикателствата
Според публикацията икономическото възстановяване в Европа получава силно необходимо стимулиране от нарастващите заплати и по-високите доходи. Но в държави, където населението застарява и работната сила се свива, политиците може скоро да се изправят пред нови предизвикателства.
Номиналният ръст на заплатите в еврозоната е 4.5% в първата половина на годината, а в други части на Европа е над 10%. В Централна, Източна и Югоизточна Европа ръстът на заплатите е по-бърз и върви паралелно със скока на цените. "Този регион и преди е имал висок ръст на заплатите, но тогава растежът на производителността също беше силен. Сега е слаб. Това означава, че по-нататъшно силно повишаване на заплатите може да подкопае конкурентоспособността" на региона, отбелязват икономистите на МВФ.
Още: Кабинетът вдига минималната работна заплата
Следователно "структурните реформи за повишаване на производителността стават критично важни," пишат авторите на блог поста. Те трябва да бъдат съчетани с политики на централните банки, които намират "финия баланс между подпомагане на икономическото възстановяване и недопускане на продължително запазване на висока инфлация".
Средната заплата в Сърбия се увеличи с 15%, надмина ли българската?
Коментари