Изпълнителният съвет на Международния валутен фонд (МВФ) прие предложение за приключване на Шестнадесетия общ преглед на квотите (16-и преглед) със значително увеличение на квотите.
С колко ще се увеличат?
МВФ иска да увеличи с 50% вноски на своите членове, за да осигури ресурс за финансиране на държавите, които се нуждаят от неговата помощ.
Предложението следва насоките на Международния валутен и финансов комитет (МВФК, IMFC) от годишните срещи през 2023 г., съобщиха от МВФ.
Още: Кристалина Георгиева посочи възможно ли е България да влезе в еврозоната през 2025 година
Предложението е съсредоточено около увеличаване на квотите с 50 процента, разпределени между членовете пропорционално на техните настоящи квоти.
Приключването на 16-ия преглед с увеличение на квотите ще помогне за запазването на силен, базиран на квоти и адекватно финансиран МВФ в центъра на глобалната мрежа за финансова сигурност. Един адекватно финансиран МВФ е от съществено значение за запазване на глобалната финансова стабилност, който може да даде отговор на потенциалните нужди на членовете му в един несигурен и предразположен към сътресения свят. Това заяви управляващият директор на МВФ Кристалина Георгиева след решението на Изпълнителния съвет.
Увеличаването на квотите би увеличило постоянните ресурси на МВФ и би засилило базирания на квоти характер на фонда, като намали зависимостта от заеми и по този начин гарантира основната роля на квотите в ресурсите на МВФ, се посочва още в съобщението на международната финансова организация.
Предложението предвижда, след като увеличенията на квотите влязат в сила, заемните ресурси, включващи Двустранните споразумения за заеми и Новите договорености за заемане (NAB), да бъдат намалени.
Още: Търговските банки в Европа трябва да заделят от печалбите си, призова МВФ
Коментари