Италия одобри еднократен данък в размер на 40% върху извънредните печалби на банките, генерирани от по-високите лихвени проценти, като планира да използва събраните средства в подкрепа на лицата с ипотечни заеми. Ходът на италианските власти предизвика срив в цената на акциите на банките, предава Reuters.
Рязкото нарастване на основните лихвени проценти донесе рекордни печалби за банките, тъй като институциите имаха възможността да повишат цената на кредитите – нещо, което не се случи огледално с доходността по депозитите.
Страни като Испания и Унгария вече наложиха подобни данъци върху неочакваните печалби на банковите си сектори.
Еднократно през 2023 година Италия ще обложи нетния лихвен марж на банките с данък в размер на 40%, тоест на облагане ще подлежи доходът оформен от разликата между лихвените нива при кредитите и тези при депозитите.
Рим очаква да събере от този данък малко под 3 млрд. евро, според източник на Reuters, близък до казуса.
Според някои анализатори обаче, сумата ще бъде по-висока.
Най-голямата италианска банка Intesa Sanpaolo в края на миналия месец заяви, че очаква да прибере над 13.5 млрд. евро през тази година само от нейния нетен лихвен марж.
Анализатори от Bank of America изчисляват, че новият данък може да струва на банките между 2% и 9% от печалбите им.
Италианският банков индекс се срина с 6% след новината.
Дясното правителство на страната редовно критикува банките за това, че не прехвърлят към депозитите по-високата цена на парите, но предприеха действия едва след последните финансови отчети на банките от началото на август.
Всички основни банки в Италия отчетоха доста по-силни резултати от очакваното, в резултат на което обновиха очакванията си за печалбите през тази година, благодарение на повишаването на лихвените проценти.
По думите на видепремиера Матео Салвини по време на пресконференция, проведена в Рим в понеделник, само един поглед към печалбите на банките за първото полугодие дава да се разбере, че не става дума за милиони, а за милиарди.
„Ако (е вярно че) тежестта, произтичаща от цената на парите... се е удвоила за домакинствата и бизнеса, това, което получават титулярите на текущи сметки със сигурност не се е удвоило“, казва Салвини, добавяйки, че има голяма разлика между прилаганите ставки за кредити и депозити.
Лихвите по кредити и депозити у нас са едни от най-ниските в ЕС
Къде въведоха данък "свръхпечалба" за банките?
Данъчните убежища костват на света 4.7 трилиона долара през следващото десетилетие
Едва три компании плащат 30% от корпоративния данък в една от държавите от ЕС
Управителят на Централната банка на Гърция: Страната е №1 по укриване на данъци
Moody's свали рейтингите на редица американски банки и постави под наблюдение други
Печалбата на банковата система нараства до 1.7 млрд. лева към края на първото полугодие
Коментари