Да се премахне максималния осигурителен доход, за да се намерят пари за трайно увеличение на заплащането в здравеопазването, а не само за времето на извънредната епидемична обстановка, предлагат от АБВ. Експерти от партията са изчислили, че така в здравния сектор ще влезе сума - три пъти по-голяма от предоставената от правителството за увеличения на заплатите за 2021 г.
Министерството на здравеопазването и финансовото министерство да направят четиригодишна стратегия за увеличаване на заплатите в сферата на здравеопазването до достигане на средноевропейските нива, преизчислени спрямо покупателната способност на населението в страните членки, настояват от АБВ.
От партията посочиха като източник за нужния ресурс именно премахването на максималния осигурителен доход: "Свободен ресурс за това може да се осигури чрез премахване на максималния осигурителен доход (МОД), за да може справедливо да бъде разпределен ресурсът към населението", посочи пред журналисти д-р Емил Стоименов, член на НС на АБВ.
-
"Да, България" с 10 критики срещу вдигането на осигурителния праг
"Десните правителства, десните политики имат за цел държават...
виж още
В подкрепа на идеята той изтъкна, че в нормалните и най-развити европейски държави максимален осигурителен доход практически няма. "Там богатите плащат повече, а бедните по-малко, докато в България богатите стават по-богати, а бедните – по-бедни", отбеляза той.
"Ако нямахме максимален осигурителен доход (МОД) за 2019 г., държавата щеше да обложи с данъци още 9 млрд. лева. Ако премахнем МОД, в здравната система ще постъпят допълнително 725 млн. лева", посочи д-р Стоименов. "Това е близо 3 пъти повече от допълнителните 237 милиона, предоставени от правителството за увеличение на заплатите през 2021", изтъкна той.
Още за предлаганите социално-икономически мерки - ТУК.
Коментари