България би могла да изпълни критерия на еврозоната за ценова стабилност най-рано през четвърто тримесечие на 2024 г. и в зависимост от развитието на инфлацията в другите страни от ЕС. Това се посочва в анализ на Международната рейтингова агенция Fitch Ratings.
Оттам обясняват, че инфлацията, според Хармонизирания индекс на потребителските цени (ХИПЦ), в страната се е понижила значително, но остава над тази на трите най-добре представящи се държави членки на ЕС. От Fitch Ratings обаче, очакват, че страната няма да изпълни критерия за ценова стабилност в средата на 2024 г.
България възнамерява да поиска изготвянето на оценка за напредъка си по критериите за конвергенция през второто полугодие на 2024 г., което би трябвало да позволи влизане в еврозоната по-късно през 2025 г. Според Fitch Ratings България би могла да изпълни критерия за ценова стабилност най-рано през четвърто тримесечие на 2024 г. и в зависимост от развитието на инфлацията в другите страни от ЕС.
България се очаква да изпълни всички други числови критерии за приемане на еврото (публични финанси, дългосрочен лихвен процент и валутен курс). Въпреки това липсата на стабилно правителство и потенциално дългите преговори за съставяне на коалиция биха могли да забавят влизането в еврозоната след 2025 г., се посочва в доклада. Приемането на еврото е фактор, който подкрепя рейтинга на България.
Fitch Ratings потвърди дългосрочния кредитен рейтинг на България в чуждестранна и местна валута ‘BBB’ с положителна перспектива.
Рейтингът на България е подкрепен от силната външноикономическа и фискална позиция на страната в сравнение с държавите със същия рейтинг, надеждната политическа рамка от членството в Европейския съюз (ЕС) и дългогодишното функциониране на режима на паричен съвет, посочват от Fitch Ratings.
Коментари