Базираната в Обединеното кралство Barclays е заделила 896 млн. паунда (1,2 млрд. долара) през първата половина на 2023 г. за покриване на евентуални неизпълнения от кредитополучатели, което е над 2 пъти повече от същия период на 2022 г., обявиха от банката.
Засега има „ограничени признаци на стрес“ в кредитните портфейли на банката, заяви Анна Крос, финансов директор на групата в Barclays.
Провизиите за кредитни загуби в Deutsche Bank скочиха със 72% до 401 млн. евро (446 млн. долара) през второто тримесечие, обяви най-големият германски кредитор, предава БГНЕС.
В съобщението си за приходите банката изрази и предпазливост по отношение на загубите по кредити за цялата година, позовавайки се на „несигурната макроикономическа среда“.
Испанската Santander също заяви, че е увеличила провизиите си за кредитни загуби с 21% през първата половина на 2023 г. спрямо същия период на 2022 г. Инфлацията на потребителските цени в Европа, макар и намаляваща, остава висока, което натежава върху финансите на домакинствата. Междувременно повишаването на лихвените проценти от ЕЦБ и АЦБ затруднява икономическата активност, като 20-те държави, използващи еврото, вече са в рецесия.
Йонас Голтерман, зам.-главен икономист по пазарните въпроси в Capital Economics, заяви пред CNN, че е най-притеснен от възможността за загуби по банковите кредити за сектора на търговските недвижими имоти. „Секторът наистина се бори да рефинансира заемите си при по-високи лихвени проценти и това води до големи обезценки за инвеститорите в недвижими имоти, които вероятно в крайна сметка ще засегнат и техните кредитори“, заяви той.
ЕЦБ повиши вчера основния си лихвен процент с 0,25%, с което референтната лихва в еврозоната достигна 3,75% - най-високото ниво от октомври 2000 г. „Краткосрочните икономически перспективи за еврозоната се влошиха, което се дължи главно на по-слабото вътрешно търсене. Високата инфлация и по-строгите условия за финансиране потискат разходите“, заяви президентът на банката Кристин Лагард.
В Обединеното кралство АЦБ повиши разходите по заемите до 5% през юни – най-високото ниво от април 2008 г. Това доведе до повишаване на цената на ипотечните кредити. Средният лихвен процент по двугодишна ипотека с фиксирана лихва в Обединеното кралство е 6,83%, по данни на уебсайта за сравняване на продукти Moneyfacts, което е ръст спрямо 3,94% преди година. Над 2 млн. британски притежатели на ипотечни кредити с фиксирана лихва са изправени пред увеличение на месечните вноски със стотици лири, когато бъдат принудени да рефинансират тази и следващата година.
ОЩЕ ПО ТЕМАТА:
ЕЦБ: Неясни са перспективите за финансова стабилност в еврозоната. Защо?
Ще споделят ли най-големите европейски банки съдбата на Credit Suisse?
Коментари