Държавата се зае да спасява Националния дворец на културата (НДК), който натрупа сериозни загуби в периода на пандемията. Правителството увеличава с 8 млн. лева капитала на "Национален дворец на културата – Конгресен център София" ЕАД – държавното дружество, управляващо НДК.
Средствата, които се наливат в комплекса, се взимат от бюджета на Министерството на културата за тази година. Схемата с увеличение на капитала е избрана, защото така няма риск ЕК да обвини България, че нарушава правилата за държавните помощи, пише вестник "Сега".
Според лаконичното съобщение на правителствения пресцентър необходимите средства на НДК са за "съхраняването и опазването му като национален културен център, както и за цялостно преструктуриране и адаптиране на дейността на НДК в условията на продължаваща епидемична обстановка".
На практика държавата отпуска спасителен транш на Двореца на културата, който години наред отчита финансови загуби въпреки постоянните смени на ръководството му. През лятото министърът на културата в служебното правителство Велислав Минеков съобщи, че до 1 януари загубата на НДК за периода 2017-2020 г. е 86,5 милиона лева. Ремонтът на НДК приключва до Коледа
"В НДК имаме огромен дълг за изплащане. Абсолютно нищо не е направено по отношение на енергийна ефективност. Миналата сметка за ток е близо половин милион лв. В момента са наложителни мерки за спасяване на НДК, предприели сме стъпки и това ще се случи", каза неотдавна проф. Минеков. "За да върнем тези 90 млн. общ дълг на НДК, може би трябва да поканим АББА, които да изнасят концерт всяка вечер там, без за взимат хонорари", пошегува се служебният министър.
Предишният съвет на директорите на НДК коментира през лятото оповестените загуби така: за последните 10 години от оперативна дейност загубите са за 9,466 млн. лв., а 77 млн. лв. са "амортизационни загуби". Тогавашното ръководство се оправда, че в средата на 2017 г. е поело управлението с празна каса. Оттогава до този момент всяка година приходите били увеличавани, разходите за издръжка - оптимизирани и за първи път през 2019 г. приходите от основната дейност надвишили тези от отдаване под наем на офисни и търговски площи. Образуваха досъдебно производство за парите за ремонта за НДК
От месец и половина Националният дворец на културата има нов Съвет на директорите, назначен от служебното правителство.
Предишните мениджъри се оплакваха, че като държавна фирма са лишени от възможността за ковид помощи и единствено са кандидатствали за оборотен и инвестиционен кредит в размер на 10 млн. лв. от ББР, с които да се стабилизира и съхрани дейността на дружеството и то да бъде предпазено от фалит. От ковид кризата, която удари целия културен и конгресен сектор, НДК само за 2020 г. бил понесъл директни финансови щети са за 6 млн. лв.
Коментари