Българският финансов сектор има отрицателно мнение за плана на развитите икономики да наложат минимален размер на корпоративния данък на световно ниво. Цели 86% от представителите на финансовия сектор у нас имат отрицателно мнение, сочи най-новото издание на редовния бюлетин на Министерство на финансите „Финансов сектор: оценки и очаквания”.
50% от анкетираните имат категорично отрицателно мнение, тъй като смятат, че минималната ставка на корпоративния данък ще бъде в полза само на няколко големи икономики – най-вече САЩ. Освен това, подобен ход ще наруши конкурентоспособността на малките и развиващи се икономики да привличат инвестиции.
36% от анкетираните имат по-скоро отрицателно мнение по темата. Според тях, големите компании ще продължат частично да заобикалят данъчното облагане или ще прехвърлят част от тежестта върху крайните потребители.
-
Колко време ще отнеме налагането на глобален корпоративен данък?
Финансовите министри на страните от Г-7 постигнаха сделка за...
виж още
Едва 14% от анкетираните намират предложението за минимален размер на данъка за бизнеса по света за положително. Според тях, промяната ще ограничи избягването на данъчното облагане, като същевременно намали натиска върху дълговите позиции на държавите. ЕС налага единен данъчен режим за бизнеса
Различните представители на финансовия сектор у нас имат собствено мнение по темата. Така например, 100% от анкетираните пенсионно осигурителни дружества приемат глобалния данък за бизнеса за нещо положително. В същото време, цели 80% от управляващите дружества имат отрицателно мнение. 100% от инвестиционните посредници имат по-скоро отрицателно мнение, докато 60% от търговските банки смятат твърда отрицателна оценка. 20% от анкетираните търговски банки посочват, че глобалният данък ще бъде нещо положително, а 20% имат по-скоро отрицателно мнение.
В края на миналата седмица финансовите министри на страните от Г-7 се договориха за налагането на минимален световен размер на корпоративния данък от не по-малко от 15%. Планът предвижда споразумението да се разпространи на ниво Г-7 и Организация за икономическо сътрудничество и развитие. Идеята дойде от САЩ, тъй като големите мултинационални компании се възползват от различните национални данъчни режими, успявайки да намалят данъчната си база, прехвърляйки печалбите си в юрисдикции с по-ниско или липсващо данъчно облагане. По оценки на ОИСР, годишно пропуснатите данъчни приходи вследствие на това надхвърлят 100 млрд. долара.
-
България сред страните с най-нисък корпоративен данък в света
Финансовите министри на страните от Г-7 постигнаха съгласие за налагане на минимален глобален размер...
виж още
Коментари