Допълнителни 400 лв. месечно са нужни на българските семейства, за да покрият ежедневните си разходи. Това е разликата между средната заплата в страната и необходимите разходи за нормален живот, показват изчисленията на Института за социални и синдикални изследвания на КНСБ за последното тримесечие.
С 1254 лв. трябва да разполага работещ родител с две деца, за да покрие нуждите на семейството си. Същата сума трябва да осигурява и другият родител за разходите на 4-членното домакинство – общо 2508 лв. Издръжката на един човек от това домакинство е 627 лева на месец, а средствата са необходими за храна, поддържане на жилището, здравеопазване, образование, транспорт и почивка, спрямо средните български стандарти. Ако и двамата родители работят, необходимите 2508 лева се разделят по 1254 лева на човек.
Но в момента средната нетна заплата у нас е 1051 лв. – с над 200 лв. по-малко. За две години издръжката на живот е нараснала с 250 лева. Спрямо сегашната средната заплата на семейство му липсват малко над 400 лева, за да достигне необходимата сума за издръжка на живот, отчитат от КНСБ.
-
Над 2500 лв. месечно са нужни на 4-членно семейство
2504 лева са нужни за нормален живот на четиричленно семейст...
виж още
67,6% от българите живеят с доход на лице под необходимите средства за издръжка. На годишна база този процент намалява, но само по себе си числото е притеснително. Групата на бедните е около 200 000 души, посочи президентът на КНСБ Пламен Димитров.
За последните 10 години издръжката на живот е нараснала с около 25%, а средната работна заплата се е вдигнала с около 83%, отбеляза Димитров. Над 1,6 млн. българи живеят с под 308 лв. на месец
Разходите за живот леко нарастват спрямо тези през предишното тримесечие – 2504 лв., но все още са малко по-ниски от посочените 2517 лв. в началото на 2020 г. Но на годишна база цените нарастват с 3,8%, посочва експертът от КНСБ Виолета Иванова.
Неравенствата остават на север и на юг
Разликите между работните заплати задълбочават неравенството. Неравенства има и между областните градове, а областите Благоевград и Видин остават с най-ниска средна заплата – между 922 и 945 лева. С близо 43% е по-ниско заплащането в област Благоевград от средното за страната, а в областите Видин и Силистра работната заплата е по-ниска с 41%, посочи Виолета Иванова от Института за социални и синдикални изследвания.
В условията на пандемията нарастват разходите за жилища, вода, електроенергия. Няма сериозни изменения спрямо предходното тримесечие, но на годишна база цените нарастват с 3,8%. Страната ни продължава да е водеща по риск от бедност и социално изключване – около 32% от населението.
През 2020 г. всеки пети българин е бил изправен пред тежки материални лишения. Очаква се този процес да се задълбочи в условията на пандемия, подчерта Иванова.
Коментари