Бюджетният излишък е възлизал на 1 млрд. лв. към края на февруари. Това сочат предварителните оценки на Министерството на финансите. В прессъобщението на ведомството се посочва още, че тази сума е 0,5 на сто от прогнозирания за годината брутен вътрешен продукт (БВП). Приходите, помощите и даренията по КФП към февруари 2024 г. нарастват с около 4,8 на сто спрямо същия период на предходната година, а в номинално изражение достигат 9,9 млрд. лв.
Още: Великобритания е с рекорден бюджетен излишък през януари
"За този ръст принос имат най-вече данъчните приходи, които нарастват спрямо февруари 2023 г. c 6,2 на сто (0,5 млрд. лв. в номинално изражение), докато неданъчните приходи и постъпленията в частта на помощите и даренията (основно грантове по програмите и фондовете на ЕС) са близки до отчетените за същия период на 2023 г.", съобщават от МФ.
Консолидираните разходи (вкл. вноската в бюджета на ЕС) към февруари 2024 г. са в размер на 8,9 млрд. лева, при 9,6 млрд. лева. за първите два месеца на миналата година. Нарастването идва от социалните разходи, които произтичат от изплатените по-високи пенсии през януари и февруари 2024 г. Допринесли са и по-високите разходи за персонал, след увеличението на възнагражденията на педагогическия персонал и при някои други администрации с приетия в средата на миналата година Закона за държавния бюджет на Република България (ЗДБРБ) за 2023 г.
Частта от вноската на България в бюджета на ЕС, изплатена към 29.02.2024 г., е 0,2 млрд. лв.
За 2024 година държавата предвижда отново бюджетният дефицит да бъде около 3 на сто спрямо БВП, което при прогнозирания икономически растеж е около 6 млрд. лв.
Обвързано ли е влизането в еврозоната с минималната заплата?
Коментари