Бюджет 2021 – пари за всички, но без реформи


Бюджет 2021 – пари за всички, но без реформи
Снимка: Институт за пазарна икономика

4045

В някои от големите харчове в бюджета за 2021 г. не се вижда никаква реформа, а социален елемент, но изкривен през политически възгледи и програми. Това заяви пред БНР икономистът Петър Ганев от Института за пазарна икономика.

"Вдигаме минималната пенсия с 50 лева, а срещу това не стои абсолютно никаква реформа. Нито сме ограничили ранното пенсиониране, нито е преизчислен моделът, по който се смятат пенсиите, нито сме уредили втората пенсия как се изплаща. Стъпки за реформа няма, но има повече разходи", даде пример той.

Ако гледаме на макро ниво, за догодина залагаме ръст 10% на приходите, това означава, че залагаме да няма нова карантина, коментира Ганев.

"Отново разписваме бюджет, в който имаме дефицит от 5 млрд. лева и приемаме, че няма да има нова карантина. Какво става, ако има нова вълна на социални ограничения, и в Европа, и у нас, съответно тези приходи не успеят да се изпълнят, тъй като отново сме затворени за известен период. Тогава какво става с дефицита? Той би станал неудържим", предупреди икономистът

"Отново имаме ревизия на тазгодишния бюджет. Това и преди се е случвало – като се внася бюджетът за следващата година, да се ревизира и текущият, като дефицитът скача от 3.5 млрд. на над 5 млрд. за тази година или около 5", допълни Ганев.

През септември един от въпросите беше как ще постигнем тези 3.5 млрд. до края на годината, отбеляза още икономистът. "По всичко личи, че правителството не само ще ги достигне, а ще опита да достигне и до 5 млрд. Очевидно това ще стане през доста капиталови разходи, което и в предни години сме го виждали – в края на годината се сключват договори за една или друга отсечка на магистрала. Иначе просто няма как да стигнем до тези 5 млрд. дефицит", обясни той.

Остава неяснота как точно и защо концентрираме такъв огромен разход в края на годината, при положение, че най-тежкият удар на пандемията беше през март и април, началото на май, подчерта икономистът.

Отпадането на подоходния критерий за детските надбавки – тоест всяко дете да получи такива, е предвидено само за 2021 г., а от 2022 г. ще го има. Опитът показва, че това е абсолютно невъзможно. "Няма как през 2021 г. да дадем пари на всички деца, след което политически на около над 700 000 деца да им отнемем детските през 2022 г. Нали си представяте политически веднъж като си дал, колко трудно после взимаш обратно", коментира Ганев.

Детските надбавки са един от примерите за безкрайно лошо направена политика, смята Петър Ганев. "Вместо да се фокусираме там, където има бедност, където има проблем, в опит да дадем на всички, всъщност даваме по толкова малко, че ефект няма. И вместо да концентрираме, ние продължаваме да разширяваме."

Харченето винаги е повече, когато предстоят избори, но дори в тази обстановка може да се направи разграничение между малко по-смислени политики и такива, при които по-скоро повдигаш вежди и не виждаш дългосрочния смисъл в тях, обобщи Петър Ганев.

Още от Бюджет и финанси


Помогнете на новините да достигнат до вас!


Радваме се, че си с нас тук и сега!

Посещавайки Expert.bg, ти подкрепяш свободата на словото.

Независимата журналистика има нужда от твоята помощ.

Всяко дарение ще бъде предназначено за неуморния екип на Expert.bg.

Банкова сметка

Име на получател: Уебграунд Груп АД

IBAN: BG16UBBS80021036497350

BIC: UBBSBGSF

Основание: Дарение за Expert.bg

Sportlive.bg
Реклама

Валути

BNB Logo
  • EUR
    1
    1.955
  • USD
    1
    1.85809
  • GBP
    1
    2.3487
  • JPY
    100
    1.20337
виж всички
Реклама

Най-четени новини


виж всички