Фирмите, засегнати от ограничителните мерки, да получат компенсации от държавата в най-кратки срокове. Обезщетенията да се отпускат в рамките на Национална програма за подпомагане на българския бизнес. За това настояват от Българската стопанска камара в отворено писмо до министъра на финансите Кирил Ананиев и министъра на икономиката Лъчезар Борисов.
Една от мерките във въпросната програма може да е държавно финансиране за непокрити фиксирани разходи на дружествата в съответствие с действащото временно европейско законодателство за държавните помощи.
"Подкрепа за непокрити фиксирани разходи на дружествата. С днешното изменение се въвежда и нова мярка, за да се даде възможност на държавите членки да подкрепят дружествата, изправени пред спад на оборота си от най-малко 30% през допустимия период в сравнение със същия период на 2019 г. поради пандемията от коронавирус. Чрез подкрепата ще се поемат част от фиксираните разходи на бенефициентите, които не са покрити от техните приходи, в максимален размер от 3 милиона евро на предприятие.
-
Подготвят новo пълно затваряне на държавата
Нова национална карантина подготвят властите в България. Упр...
виж още
Подпомагането на тези предприятия чрез временно поемане на част от разходите им има за цел да се предотврати влошаването на техния капитал, да се поддържа стопанската им дейност и да им се предостави стабилна основа за възстановяване. Това позволява по-целенасочена помощ за предприятия, които очевидно се нуждаят от нея", цитират законовия текст от БСК.
Бизнес организация дава пример с други европейски страни, които освен ограничения са въвели и мащабни икономически мерки в помощ на фирмите, пострадали от затварянето.
"В Австрия компаниите, засегнати от затварянето, могат да кандидатстват за до 80% от оборота им за същия период на предходната година. Подобна мярка е договорена и в Дания, където малките и средни предприятия, чийто оборот е спаднал с 30% като последица от Covid-19, могат да получат компенсация до 90% от оборота си, а големите – до 70%.
Компании, които са били принудени да затворят заради Covid-19 – в т.ч. нощни клубове, организатори на събития и др., които са де факто затворени, могат да кандидатстват за компенсации в размер на 100% от загубения си оборот. В Унгария държавата ще възстанови 80% от стойността на резервациите в туристическия сектор, направени в рамките на 1 месец преди 8 ноември т.г.", посочват от БСК.
Бизнесът негодува и от голямото забавяне на безвъзмездната помощ от държавата. "Независимо от усилията на Министерство на икономиката, 8 месеца след избухване на пандемията и обявяване на извънредно положение в България, все още голяма част от безвъзмездните средства не са достигнали до бизнеса. Причината е, че средствата се разходват чрез оперативните програми, което е придружено с редица административни процедури. Както многократно сме подчертавали през изминалите месеци, най-важното на подкрепата в настоящата криза е не толкова нейния размер, колкото навременното ѝ предоставяне!", посочват от организацията.
Коментари