Федералният резерв на САЩ увеличи с още 25 базисни пункта основния си лихвен процент и даде знак, че ще продължи да увеличава лихвите въпреки сътресенията в банковия сектор.
След двудневно заседание Федералната комисия за отворените пазари е решила да повиши референтния лихвен процент по федералните фондове до диапазон от 4,75% до 5%, най-високо ниво от 2007 г., пише Financial Times.
В изявление на комисията се казва, че банковата система на САЩ е „стабилна и устойчива“, но че „степента“ на икономическите ефекти от последните сътресения е „несигурна“. „Последните развития вероятно ще доведат до по-строги кредитни условия за домакинствата и бизнеса и ще натежат върху икономическата активност, наемането на работа и инфлацията“, посочва комисията. Банковата криза: Идва ли краят на лихвените повишения?
Ходът идва в момент на несигурност за това дали правителството на САЩ е направило достатъчно, за да предотврати пълномащабна криза, в резултат от срива на Silicon Valley Bank и Signature Bank по-рано този месец. Реакциите на световните икономически фактори за поглъщането на Credit Suisse от UBS
Банковите фалити повлияха значително на политиката на Фед – централните банкери преди това обсъждаха ускоряване на ръста на лихвите. През 2022 г. Фед вдигаше основната лихва с по 0,5 пр. п. През февруари американската централна банка повиши лихвата с 0,25 пр. п. и допреди фалитите смяташе пак да се върне към темп на ръст на лихвите от половин процентен пункт.
Решението за лихвите е придружено от ревизиран набор от прогнози за паричната политика до края на 2025 г. Повечето официални лица очакват основният лихвен процент да достигне връх от 5-5,25% тази година и нивото да се запази поне до 2024 г.
Централните банкери планират поредица от намаления на лихвените проценти до края на 2024 г., като лихвеният процент по федералните фондове вероятно ще спадне до 4,3% за периода.
Централната банка на САЩ за последен път публикува оценки на служители през декември, когато повечето очакваха лихвата по федералните фондове да достигне връх от 5-5,25%. Фед отново повиши основната лихва и това няма да е за последно
Преди срещата през март бивши длъжностни лица, икономисти и инвеститори влязоха в разногласия за това как Фед трябва да процедира. Онези, които подкрепят пауза на увеличението на лихвите, смятаха, че централната банка може допълнително да разстрои и без това нестабилната ситуация на пазарите.
След колапса на SVB и Signature Федералният резерв пусна механизъм за спешно кредитиране, за да помогне на малки и средни банки, които се стремят да се справят с оттегляне на вложители. Фед също работи с Министерството на финансите и Федералната корпорация за гарантиране на депозитите, за да гарантира депозитите, държани в двете фалирали банки – дори тези над прага от 250 000 долара, които обикновено подлежат на държавна застраховка.
Във вторник министърът на финансите Джанет Йелън заяви, че американските власти могат да предприемат допълнителни стъпки за укрепване на финансовата система, ако е необходимо. Коментарите ѝ последваха съобщението в неделя от Фед и пет други водещи централни банки, че ще предприемат действия за подобряване на достъпа до ликвидност в щатски долари след принудителното придобиване на Credit Suisse от UBS с посредничеството на швейцарското правителство. Американският финансов министър каза стабилна ли е банковата система
ОЩЕ ПО ТЕМАТА:
За последно? Фед отново повиши агресивно основната лихва
Основната лихва в САЩ скочи до 15-годишен връх, Фед ще продължи да я вдига
Коментари