Изненадващата забрана за износ на пшеница, наложена от властите в Индия миналия месец, вкара в смут търговците и ги принуди да увеличат покупките на ориз. Тяхното притеснение е, че и този износ може да бъде ограничен, предава Reuters.
През последните две седмици търговците са сключили договори за износ на 1 млн. тона ориз за периода юни-септември. Също така са и отворили кредитни писма веднага след подписването на сделките, за да гарантират, че договореното ще бъде изнесено, дори и Индия да ограничи експорта. Обикновено тези писма се подписват, след като бъде осигурен транспорт.
Това количество идва в допълнение на вече изнесените от страната около 9,6 милиона тона ориз, близо до рекордите от 2021 г., и може да ограничи запасите за други купувачи през следващите месеци. Индия с поредни ограничения на износа, този път на захарта
Според Химаншу Агарвал, директора на Satyam Balajee, най-големия индийски износител на ориз, международните търговци са се презапасили за следващите 3-4 месеца и са отворили кредитните писма, за да си гарантират бизнес сигурност. Обичайно търговците сключват сделки за не повече от месец-два напред.
Този рязък скок в покупките от Индия може да намали търсенето на ориз от Виетнам и Тайланд, вторият и третият износители в света, които имат проблеми с ценовата конкуренция.
Миналия месец Индия забрани износа на пшеница, и ограничи износа на захар. Страната не е сред най-големите износители на пшеница, но е втора в света по износ на захар след Бразилия. Рекордни цени на пшеницата след забраната за износ от Индия
Тези мерки породиха спекулации, че Индия ще ограничи и износа на ориз, въпреки че официални представители отричат да се готви такъв ход, тъй като страната има достатъчно запаси, а цените са под заложените от правителството цели. Индия осигурява около 40% от глобалната търговия с ориз.
Търговците предпочитат индийския ориз, защото той е и по-евтин от този на конкурентите. Индийският бял ориз се продава за 330-340 долара за тон, докато цената на този от Виетнам и Тайланд е 420-425 долара и 455-460 долара.
Според местни търговци от Делхи, ако Индия ограничи износа, цените ще скочат. Индийският ориз е с над 30% по-евтин от този на конкурентите. Забрана за износ: Кои държави не позволяват да се изнасят храни?
ОЩЕ ПО ТЕМАТА:
Русия спира износа на храни за "неприятелски" страни
Милиони тонове зърно са блокирани в пристанищата на Украйна
Война в Украйна може да ограничи доставките на храни и да вдигне цените
Коментари