1124 заявления от собственици на малки имоти в горски територии са подадени до държавните горски предприятия за закупуване на горите им. Подадените заявления от собственици физически лица са част от третата кампания за закупуване на горски имоти, която се проведе в периода февруари – май тази година, съобщават от пресцентъра на Министерството на земеделието, храните и горите. Основната цел на кампанията е по-добра и системна грижа за поддържането на горски територии, чиито собственици нямат възможност да стопанисват имотите си.
Най-голям брой заявления за закупуване са подадени до Северозападно държавно предприятие – Враца– 329, следвано от Югозападно държавно предприятие - Благоевград с 235. 143 са заявленията към Южноцентрално държавно предприятие – Смолян и 130 към Северно централно държавно предприятие - Габрово . 236 са заявленията до Югоизточно държавно предприятие – Сливен и 51 – до Североизточно държавно предприятие - Шумен.
Отделените средства от държавните предприятия за изкупуването на имотите са в размер на 2 млн. лв. Процедурата за представяне на документи беше облекчена, както с оглед пандемичната обстановка, така и с цел намаляване на финансовата и административна тежест.
-
На каква площ се простира земеделието в България?
Използваната земеделска площ в България достига 3.96 млн. ха...
виж още
Предвиден е двумесечен срок за разглеждане на документите и изготвянето на оценките на имотите от правоспособни оценители, след което ще се пристъпи към финализиране на сделките със собствениците, заявили желание да предоставят имотите си за закупуване от държавните предприятия. Защо умират пчелите в България?
През предходните две кампании, проведени през 2016 и 2020 г. бяха финализирани сделки за закупуване на 459 имота с обща площ 2819 дка на стойност 1 млн. 735 хил. лв.
Коментари