Зърнопроизводителите излизат на протест. Той е провокиран от намерението на управляващите след 15 септември вносът на украинско зърно отново да се разреши на територията на страната ни.
На този етап още няма окончателно решение, защото предстои гласуване в пленарната зала. Предложението е подкрепено от ГЕРБ-СДС, ПП-ДБ и ДПС.
Според българските зърнопроизводители това ще доведе до сериозни загуби за тях, защото заради войната цената на украинското зърно е по-ниска, а това прави невъзможно оцеляването им на пазара.
Това заяви и министърът на земеделието и храните Кирил Вътев в ефира на bTV, като по думите му земеделските производители са заявили стачна готовност. „Решението за отмяна на забраната за внос на украинско зърно ще предизвика тежки протести“, категоричен е той.
Вчера парламентарната комисия по икономическа политика и иновации прие проекта на решение за позицията на България за удължаването на превантивните мерки по отношение на определени продукти с произход от Украйна след 15 септември 2023 г. на свое извънредно заседание.
Окончателното решение предстои да бъде взето в пленарна зала. В проекта на позицията на България се посочва, че страната ни не подкрепя продължаването след 15 септември 2023 г. на извънредната мярка за забрана за внос в България, Полша, Унгария, Румъния и Словакия на пшеница, царевица, рапица и слънчоглед от Украйна и се възлага на Министерския съвет да предприеме необходимите действия за изразяване на позицията.
„Искрено се надявам да има много разум при обмислянето на окончателното решение, не само от народните представители, но и от земеделските производители, защото и със, и без забрана настоящата година е изключително тежка за селското стопанство заради сушата, наводненията, заради това, че има срив на световния пазар на зърно“, отбеляза Вътев.
Той заяви, че откакто е започнала войната в Украйна, „нищо не е същото“. „Всичко е много различно и голяма част от земеделските стопани са в критично състояние“, заяви министърът.
По думите му народните представители не са обсъждали с него отпадането на забраната. „От вътрешнополитическа гледна точка това ще създаде изключително напрежение в целия аграрен сектор. Не знам от външнополитическа гледна точка какви договорености има“, отбеляза Вътев.
„Това решение ще предизвика тежки протести. Това трябва да бъде оценено много внимателно. Солидарността с Украйна е налице и през България текат коридори на солидарността. България е максимално съпричастна, но все пак имаме собствено производство и производители, чиито интереси трябва да бъдат защитени“, категоричен е министърът.
По думите му, дори и да отпадне забраната за внос на зърно от Украйна, едва ли това би се отразило на цените на крайните продукти у нас.
България въведе забрана за внос на зърно от Украйна през април. От ЕК тогава обещаха подкрепа на българските производители, но такава и до днес не е оказвана, казват зърнопроизводителите.
ОЩЕ ПО ТЕМАТА:
България се отказа от забраната за внос на украинско зърно
Лоши новини: Пазарът на българско зърно замря, земеделските производители - пред фалит
Ще бъде ли удъжена забраната за внос на украинско зърно до края на годината?
Коментари