Лозари от Северозападна България излизат на протест. Според предварително обявените намерения, те ще блокират кръговото кръстовище на пътя за влизане в Монтана, като в недоволството с тежка техника ще се включат представители на Националното сдружение на българските лозари от Монтана, Лом, Враца и Видин, предаде БНР. 104 заявления за 30,5 млн. лева са подадени за преструктуриране на лозя
След като миналата седмица протестираха колегите им от Южна България, днес и лозарите от Северозапада ще поискат спешна актуализация на бюджета до края на годината, като бъдат отделени 60 милиона лева за бранша.
Те настояват и за изравняване на субсидиите на българските лозари с тези от останалите страни от ЕС.
-
104 заявления за 30,5 млн. лева са подадени за преструктуриране на лозя
104 лозари са кандидатствали успешно за получаване на финанс...
виж още
България е последна в Евросъюза по субсидиране на лозарството с под 14 евро на декар годишно. В останалите страни субсидиите достигат до 200-300 евро на декар годишно, пресмятат от Сдружението и посочват, че целта е управляващите да обърнат внимание на лозарския сектор у нас, който през последните години преживява един от най-тежките си периоди.
Пет пъти са намалели лозята у нас за 20 години, алармираха представители на Националното сдружение на българските лозари, цитирани от БНР. Според бранша заради недалновидна политика в сектора през последните 20 години от 1,6 милиона декара, лозята са останали едва 300 хиляди декара, като останалите са изкоренени или изоставени.
България е единствената страна, в която не са предвидени национални доплащания за този традиционен поминък, а причината е, че виненото грозде не се признава за плод и не може да бъде подпомагано както останалите плодове и зеленчуци. Лозята в България намалели три пъти за 20 г.
-
Лозята в България намалели три пъти за 20 г.
Площите, заети от лозя в България, са намалели три пъти през последните 20 години. Официални данни с...
виж още
Липсата на субсидии у нас прави лозарството неконкурентно, тъй като ежегодно българският пазар е залят с по-евтино грозде от съседните страни, където стопаните получават сериозно подпомагане.
Коментари