Испанският зехтин е хит в износа. Най-важният американски пазар обаче се срина с 80 %. По време на управлението на Доналд Тръмп зехтинът беше жертва на наказателно мито от 25 %, въведено в отговор на субсидиите на ЕС за Аirbus.
Смяната на администрацията в Белия дом досега не е променила нищо - митата все още са в сила, пише Euronews, предаде БГНЕС.
Скъпите стоки нямат този проблем – те не са толкова чувствителни по отношение на ценообразуването и за тях клиенти винаги ще се намерят. Не така стоят обаче нещата с по-евтините стоки, които страдат заради повишените митнически тарифи.
-
САЩ удариха ЕС с нови мита след ключово решение на СТО за Airbus
Часове след получаването на "зелена светлина" от Световната ...
виж още
„Плановете ни за разширяване се провалиха заради митата. Но ние се надяваме все пак да успеем да постигнем целите си, когато те бъдат премахнати. Това ще отнеме известно време. Изгубихме много пари за директни операции в САЩ“, сподели Фернандо Гарсия де ла Круз – собственик на плантация с маслини и производител на зехтин.
Идеята за големи инвестиции, които трябваше да превърнат испанския зехтин в лидер на пазара, се провалиха. Износът е спаднал от 6 000 до 8000 тона на само 700 тона, а това има своите финансови последици.
Поради липсата на непряк износ, т.е. покупки от други страни от ЕС, които след това изнасят в САЩ, икономическите загуби стигат до 4 милиарда евро.
-
Щатите налагат мито и на испанските маслини
САЩ ще въведат антидъмпингово мито върху испанските маслини, като посочената от властите причина е, ...
виж още
В същото време вносът на зехтин от САЩ се е увеличил с 19% през 2020 г. За да не загубят пазарен дял, много испански износители успяват да заобиколят обмитяването чрез бутилиране и търговия със зехтин от Тунис или Португалия. Вносът от Тунис се е увеличил със 700 %, а този от Португалия - с 850%.
Ако това не се промени, секторът на зехтина ще продължи да се свива, което е във вреда на испанските производители. За тях производството става нерентабилно, което, от своя страна застрашава хиляди работни места в сектора на производство на маслини, който е толкова важен за Испания.
Производителите на маслини настояват за дипломатически преговори между Испания, ЕС и новата американска администрация. Те искат да бъдат премахнати колкото е възможно по-скоро на тези завишени митнически тарифи, от които страдат испанските производител и предприятия. Те се възприемат като жертви на конфликт в областта на авиацията, към който нямат никакво отношение.
Коментари