Цената на пшеницата се изкачи до нов 4-месечен връх, след като бунтът на частната армия „Вагнер“ в Русия засили несигурността в перспективите за доставките на зърно от черноморската житница, пише Bloomberg.
Очаква се Русия да е най-големият износител на пшеница в света през този и следващия сезон и всяка промяна в доставките ѝ ще има сериозно влияние върху глобалните потоци. „Не изглежда да има смущения в търговията с пшеница непосредствено след „похода“ на „Вагнер“, въпреки че корабната индустрия тепърва ще оценява безопасността на действията в региона“, заяви Карлос Мера, ръководител за проучванията на пазара на селскостопански стоки в Rabobank.
Фючърсите на пшеницата в Чикаго поскъпнаха с 3,2%, докато търговците претегляха последиците от събитията през уикенда. Днешното повишение насочва цените към месечен ръст от 29%, най-големият от 2015 г., дължащ се и на липсата на валежи, която изсушава царевицата и соевите култури в САЩ.
Конвой от наемници, подчинени на Евгений Пригожин, лидер на „Вагнер“, се отправи към Москва в събота, с настояване за отстраняването на ръководителите на армията на президента Владимир Путин. Настъплението приключи със сключване на споразумение, с което Пригожин беше принуден да спре атаката си и да се оттегли в изгнание.
Ситуацията би могла да засили тревогите за споразумението, позволяващо на Украйна да превозва зърно от черноморските пристанища. Сделката предстои да бъде подновена в средата на юли, а министърът на инфраструктурата на Украйна миналата седмица призна, че „не е оптимист“ за нейното удължаване.
„Политическите катаклизми в Русия намаляват вероятността двете държави да седнат и да обсъдят подробностите по сделката за зърно“, заяви Карлос Мера от Rabobank.
Рязката поредица от събития в Русия накара САЩ и Европа да анализират политическите последици от бунта, пропукал неоспоримия до момента авторитет на Путин в Кремъл. Кризата се разгърна на фона на ожесточени разделения в Русия по отношение на колебливите военни действия в Украйна, докато украинската контраофанзива иска да изтласка руските сили от окупираните територии.
Рисковете за световния пазар „изглеждат много по-слаби“, докато Путин още има контрол, коментира в бележка Ерик Майерсон, стратег в шведската SEB AB. Според банката по-нататъшното удължаване на сделката за зърно в Черно море, изтичаща в средата на юли, е малко вероятно, а това допринася за повишенията на цените на зърното.
Руската селскостопанска индустрия работи нормално и производствените вериги са стабилни, обяви руската информационна агенция ТАСС в събота, цитирайки министъра на земеделието Дмитрий Патрушев.
Фючърсите върху царевицата и соята в Чикаго се търгуваха почти без изменение в понеделник.
„Ако ескалацията се засили, нещата могат да се променят. Засега мисля, че правилният подход е да изчакаме, за да видим какво ще се случи“, обясни Кона Хак от ED&F Man, пред Bloomberg.
ОЩЕ ПО ТЕМАТА:
Задава се глад: На кои страни ще се отрази най-зле спирането на зърнената сделка?
Земеделската земя поскъпва значително, в две общини средната цена надхвърля 3000 лева за декар
Коментари