Производството на български плодове и зеленчуци е застрашено, предупреждават учени от Селскостопанската академия. В момента само на 1/10 от обработваемата земя се отглежда нещо различно от зърнени култури, пише БНР.
„Вероятно заради по-доброто субсидиране в българското земеделие се произвеждат най-много зърнени култури“, сочат данните на академията, представени от председателя ѝ проф. Мартин Банов.
„85,5% са заети от завода житни култури, пшеница, царевица и слънчоглед и само 10,7% от останалите култури. Това е една от причините, поради които в България вече трудно се намират български зеленчуци, български плодове, български картофи“, обясни той.
Причина за отказа от производство на плодове и зеленчуци е и липсата на работна ръка, „защото от всички култури, попадащи в тези 10,7% изискват по-малко механизация, повече работна ръка, а такава все по-трудно се намира“.
Според учените са нужни спешни мерки, за да е ясно върху каква земя какво е подходящо да се отглежда.
„Първата е да направим едно агроекологично райониране на територията на страната и втората е да се разработи ведомствен кадастър на земеделската територия“, посочи проф. Банов.
ОЩЕ ПО ТЕМАТА:
Земеделските земи у нас поскъпнаха над 6 пъти
Нови правила за изкупуване на частни гори, държавата ще може да купува от фирми и общини
Как изменението на климата застрашава българското розово масло?
Коментари