През 2022 г. светът е емитирал рекордни количества въглероден диоксид, сочат данните на Международната агенция по енергетика. Въпреки че ръстът е по-малък от очакваното – с 0,9%, през 2022 г. емитираните въглеродни емисии достигат 36,8 млрд. тона.
От МАЕ отчитат, че увеличението е съществено по-бавно от икономическия растеж (3,2%). През 2021 г. имаше прекъсване на тенденцията – след премахването на част от COVID ограниченията, въглеродните емисии нараснаха рязко с 6%.
Главна причина за повишаването на емисиите е енергийната криза и завръщането на въглищата (особено значим е процесът в Азия). Въглеродният диоксид от дейности, свързани с въглищата, расте с 1,6%. В световен мащаб обаче ръстът на емисиите от въглищата се компенсира от спад на емисиите от изгарянето на природен газ (с 1,6%), след като високата цена заради войната в Украйна сви потреблението на синьото гориво. Но същевременно емисиите от петрола нарастват с 2,5%, макар още да са на предпандемичните нива. Този ръст е заради възобновяването на транспорта – автомобилен и въздушен.
В Азия, където масово преминаха от газ на въглища заради високите цени на газа, емисиите въглероден диоксид нарастват с 4,2%. Страните на континента отчитат и бърз икономически растеж през последните месеци, което се отразява и в ръст на енергийното потребление. За Китай, който още беше под COVID ограниченията на през 2022 г., има спад от 0,2%, сочат данните на МАЕ.
В Европа тенденцията за преход от газ към въглища също беше налице, макар и в по-малък мащаб, тъй като на Стария континент разчитаха доста на зелената енергия. Емисиите в Европа като цяло са с 2,5% надолу спрямо 2021 г. За този спад спомага и по-топлото от обичайното време през есента и началото на зимата, което сви потреблението на газ. Как Европа ще намали зависимостта си от изкопаеми горива?
В САЩ има минимално повишаване от 0,8%, което се дължи на емисиите от сградите.
ОЩЕ ПО ТЕМАТА:
България с още 9 страни от ЕС създават алианс за ядрена енергия
Търговията с емисии у нас: Липсата на политическа воля доведе до проблемите
Канада е с най-слаб принос за намаляване на въглеродните емисии
Коментари