Президентът на Сърбия Александър Вучич обяви, че от ноември западната ни съседка остава без руски петрол. По думите му, Белград се готви за тежка зима и осигурява всичко необходимо, но всеки ден се появяват десетина нови проблеми, съобщава сръбската държавна телевизия RTS. Европа или Русия - кой ще пострада повече от петролното ембарго?
Той допълни, че в региона няма да има ток, а България със сигурност ще има само заради атомната централа (АЕЦ "Козлодуй", б.р.).
Само в Обреновац се изразходват 350 тона мазут на ден, тъй като въглищата все още не са сухи и с достатъчно качество, а през зимата ще се консумират 7 пъти повече от сега, посочи президентът.
"Трябва да осигурим мазут, NIS (държавната петролна компания) не разполага с достатъчно мазут, затова внасяме 20 000 тона, но вие изчислихте, че имаме нужда от 120 000 тона за цялата зима", отбеляза държавният глава. Колко петрол внася ЕС от Русия и кои страни са най-зависими?
По думите му, мазут няма никъде и трябва да се внася с шлепове от Румъния.
"Всеки иска апартаментът му да е топъл, за да може да ходи по шорти и тениска. Никой не иска да носи пуловер през зимата в апартамента, но никой не пита как ще заредим достатъчно газ, как ще осигурим 2,7 млн. кубически метра газ на ден само за газовите централи в Нови Сад, Панчево и Зренянин. От 1 ноември вече нямаме право да внасяме руски петрол, според настоящите санкции и кой знае какви санкции ще бъдат наложени дотогава", поясни Вучич. ЕС има нов план за руското петролно ембарго, България получава отсрочка
Ами ако ни се случи някаква неизправност в рафинерията, откъде ще купим части, пита сръбският президент.
"В момента можем да копаем 62 000 тона, а през зимата са ни нужни 95 000 до 100 000 тона, ще копаем може би 75 000 или 80 000 тона, и откъде да внесем въглища, как ще ги транспортираме, какво е качеството...", добавя Вучич.
ОЩЕ ПО ТЕМАТА:
Европейско ембарго срещу руския петрол: Какво ще стане с цените?
След разговор Вучич-Путин: Сърбия си уреди евтин руски газ за още 3 години
Коментари